Loading...
en

Onur's blog

 

Hem İspanyolcanın hem de Rumence'nin Roman dilleri olduğu tarihsel-dilbilimsel gerçeğini vardır. Romanya'da önceden Datça dili konuşulmaktadır. Rumence'yi farklılaştıran etmenlerden bir tanesi de Datça kelimelerin Italyanca kelimeler den farklı olması ve Osmanlı döneminde Türkçe den bir çok Türkçe kelimenin Rumence diline girmesidir. Bugün 3.600 den fazla Türkçe kelime Rumence de kullanılmaktadır. Bölgelere göre farklılık gösterilmektedir. Bazı şehitlerde Türkçe kelimeler kullanırken bazı şehirlerde o kelimenin karşılığını bir Latince kelime aldığını görebiliriz. Bugün ortak kelime sayısı olarak 10.000 Üzerinde Rumence ile Türkçe arasında ortak kelime mevcuttur.

 

Esenlikler, Dil öğrenen arkadaşlar için bugün aşağıda size Rumence dili ile İtalyanca dili arasındaki 5 benzerliği sunacağım. Bildiğiniz gibi Rumence ve İtalyanca da tıpkı Fransızca, İspanyolca, Katalanca ve Portekizce gibi Latin dilleridir.

 

... more

İş yaşamında en deneyimli ve kendine güvenen insanlar bile yeni bir ekiple ilk tanıştıklarında heyecanlanırlar. Bu iş hayatında doğaldır. 

 

Bu, dışa dönükler ve her sektördeki insanlar için geçerlidir. İster yeni bir yönetici ister yeni bir çalışan olun , yeni bir ekiple  ilk toplantıyı doğru yapmak istersiniz .

 

Yeni bir ekiple ilk toplantı önemlidir çünkü kişi olarak kim olduğunuzu, takıma ne gibi katkılarda bulunacağınızı ve takımınızın başarılı olmasına nasıl yardımcı olmayı planladığınızı anlatır. Sorulara cevap vermenin, soru sormanın ve yakın çalışacağınız insanlarla bağ kurmaya başlamanın zamanı geldi. Bu konuda tek şansınız var, bu nedenle başarılı bir ilk toplantı için hazırlık çok önemlidir.

... more

A avut loc ceremonia de livrare a primului vehicul de metrou fără șofer național și autohton special conceput pentru linia Gebze OSB-Darıca Coast.

Potrivit declarației, primul vehicul de metrou fără șofer intern și național al Turciei are o viteză de 80 de kilometri, o capacitate de 1.476 de pasageri și o lungime de 88 de metri.

Ministrul Transporturilor și Infrastructurii Abdulkadir Uraloğlu, care a participat la ceremonie, a declarat că 63% dintre vehiculele de metrou au fost fabricate local și a spus: „Aș dori să mulțumesc companiei Bozankaya, care a adus primul nostru vehicul de metrou fără șofer intern și național în țara noastră. În calitate de guvern, am fost întotdeauna un susținător al companiilor noastre autohtone, păstrând pe primul loc localitatea și naționalitatea în producție.Am susținut producția internă în proiectele pe care le-am realizat prin reforme structurale și reglementări legale și am depus efort pentru a o crește.

... more

Salutare fanilor științei! Putem prezice cutremure? Simt animalele cutremure dinainte? Privind acest lucru, putem preveni pierderile de vieți omenești avertizând publicul cu câteva zile sau câteva ore înainte de cutremur?

 

Deci, ce sunt luminile de cutremur? În videoclipul anterior, am întrebat dacă furtunile solare, mareele Lunii și viteza de rotație a Pământului provoacă un cutremur. În acest articol, întrebăm dacă este posibil să se prezică cutremure pe termen scurt.

... more

 

3 yıl önce. 2015 in Eylül başı. Babamla son sohbet edişimiz. Adana Seyhan Uygulama Hastahanesi. Babam Karacoğlanı pek sever. Babam dedi ki, oğul Azrail gelmiş de can talep eyler, benim can vermeye dermanım mı var. Ve Karacoğlanın bu şiirini okudu.

 

Baba dedim iyisin, taburcu olursun bugun yarın. Ne bileyim iyiyim de, başka hissediyorum, ne var idi eve gitsek torun torba gelin damat hepsini görsem bir kahvaltı etsek dedi. Baba iki güne çıkıyoruz işte dedim.  Babam iyi hissetmesine rağmen krizleri tekrarlanmasın diye doktorun önerisi ile açık kalp ameliyatına girdi.

... more

Gün geçmiyor ki Türkiye de yeni bir dolandırıcılık yöntemi gelişmesin. Son dolandırıcılık yöntemi ise Jigolo olmak isteyenorta yaş ve evli erkeklere hedef alıyor. Evli erkekler hem farklı bir cinsel deneyim kazanmak ve yeni insanlar ile tanışıp para kazanmak istersen. Dolandırıcıların tuzağına düşüyor.   Sloganları ise "çalışarak değil gezerek eğlenerek para kazan" 

Önce size güzel reklamlar ile üye yapıyorlar.  Size bu dolandırıcılık yönteminde size mutsuz bayanlar ile birlikte olduğunuz da çok yüksek gelirler kazanacağınız sözünde bulunuyorlar. Sizi siteye üye olmaya teşvik ediyorlar.   

... more

Esenlikler, şimdiki çocuklar bilmese de eskiden biz sokaklarda özgür bir şekilde çocukluk dönemini geçirdik. Ne yazık ki şimdi çocuklar zamanlarını tablet ve telefonlara bütün gün bakarak geçiriyorlar. Belki, hiç bir zaman bizim yaşadığımız o anları ve mutluluk zamanlarını hiç bir zaman tadamayacaklar. 


Çocukken Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde geçirdim şuan için Sarıgöl 40-50 bin sayılı bir şehir. Eskiden ben çocukken 25.000 civarında insan yaşadığını düşünüyorum. Çok büyük olmasa da çocukken şehirler arası kıyaslama yapamadığınız için size şehir çok büyük geliyor ve şehrin büyüklüğün pek sizin için bir önemi olmuyor. 

 

... more

Gerçek Sanat, malzemeyi takip etmekle ilgilidir. Gerçek Sanat, Makine'nin zıttıdır.

 

The Shack'in yazarı William Paul Young, usta keman yapımcılarının keman yapımında ne kadar başarılı olduklarına dair harika bir hikaye anlatıyor. Önce, kıyıya vurmuş içi boş kütükler aramak için nehirdeki bir dönemece giderler. Her birine dokunarak, çıkardıkları sesi dinleyerek dolaşırlar.

 

Anahtar, en benzersiz sesi çıkaran günlüğü bulmaktır. Ardından, bir süre kuruttuktan sonra usta, mümkün olduğunca az güç uygulayarak kütüğü dikkatlice oymaya başlar. Buradaki fikir — "materyali takip edersen" en iyi ses veren enstrümanı alacaksın.

... more

Mehmed Cemil Efendi 1900 yılında İstanbul’da doğar. Okul hayatı pek parlak gitmediği için, 500 kuruş maaşla İstanbul 1557 sayılı polis memurluğuna atanır.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı 3. Şube’de 12 Şubat 1919 günü başlayan kariyeri, mesleğinin altıncı ayında iken karıştığı ama içinden çıkamadığı bir olay yüzünden kesintiye uğrar.


Bakırköy Başkomiseri İhsan Bey’in hazırladığı rapordan anlaşıldığına göre 31 Ağustos 1919 günü Gülhane Parkı civarında çıkan bir çatışmada Senegal asıllı 2 Fransız askerini öldüren genç polis, Türk resmî makamlarının onay vermesi üzerine(!) itilaf zabıtası tarafından “elbise-i resmiyesiyle” teslim alınarak sırasıyla Bakırköy ve Kumkapı’daki Fransız tevkifhanelerine yollanır.

... more

Kısaca anlatmak gerekirse Endonezyalılar 350 yılı aşkın bir süredir yabancı kolonizasyonlarla kötü zamanlar geçirdiler. Kolonizasyon, Endonezya'nın bağımsızlığını ilan ettiği 1945'te sona erdi, ancak bundan sonra bile, daha önce Naziler tarafından görevden alınan ve işgal edilen Avrupa'dan gelen yabancı bir ulus, 1947 ve 1948'de iki farklı askeri saldırı kampanyasıyla Endonezya'yı yeniden işgal etmeye çalıştı ancak başarısız oldu.

 

Bunlar, bir zamanlar Endonezya'yı 1509 - 1948'den beri işgal eden, işgal eden ve sömüren yabancı ülkelerdir. Portekiz (1509 - 1595), İspanya (1521–1629), Hollanda (1602–1942), Fransa (1806–18611), Britanya (1811–1816) ) ve son olarak Japonya (1942–1945). Sömürgecilik dönemlerinde yerel Endonezyalıların okuma ve yazma gibi temel eğitimleri almalarına bile izin verilmedi ve yerel halk sistematik olarak yoksullaştırıldı, açlıktan öldü ve kötü bir şekilde ayrımcılığa uğradı. O dönemde Endonezya'yı işgal eden yabancı uluslar, Endonezyalıları yaşamayı hak etmeyen ve sömürge efendilerine köle gibi davranmayı bekleyen alt-insan olarak görüyorlar.

 

Sömürge güçleri işgal zamanlarında yerel halka çok kötü davrandı

Endonezya'da klasik sömürge dönemlerinde zorunlu çalıştırma

 

Büyük Aceh Savaşı

Halkının Hollandalılara karşı savaşmasına önderlik eden Kuzey Sumatra'dan Kral Sisingamaraja

Bali halkı Bali'de yabancı işgalcilere karşı savaşıyor

 

 

Güney Kalimantan'da (Borneo) sömürgeci güçlere karşı halkına önderlik eden Prens Antasari

 

Halkını Maluku'daki sömürgeci güçlere karşı yöneten Kapitan Pattimura

Prens Diponegoro (beyazlar içinde) Java'da sömürgeci güçlere karşı savaştı.

ve 

20. yüzyılda sömürgeci güçlere karşı savaşan Endonezyalılar

 

Bu nedenle, tüm Nusantara takımadalarındaki Endonezyalılar, Endonezya nihayet birleşip 1945'te bağımsızlıklarını ve özgürlüklerini elde edene kadar, yüzlerce yıl boyunca kanlı mücadelelerle özgürlüklerini elde etmek için yabancı işgalcilere karşı çok kötü savaştı.

 

Bu aynı zamanda, Endonezyalıların neden İngilizce, Felemenkçe veya İspanyolca gibi yabancı dilleri ikinci dillerinin ilki olarak kullanmak istemediklerini ve bunun yerine sömürge dönemlerinde yaşamanın acısıyla kendi ulusal dillerini kullanmayı seçtiklerini de açıklamalıdır.

The results of the second round of the Presidential Election have been announced. According to AA and ANKA, Erdogan finished the race ahead. YSK announced that Recep Tayyip Erdoğan was elected the 13th President of Turkey.

 

The results of the second round of the 28 May Presidential Election were announced. According to AA, 99.99 percent of the ballot boxes were opened, while Recep Tayyip Erdoğan received 52.16 percent of the votes; Kemal Kılıçdaroğlu received 47.84 percent. ANKA news agency also announced the same rates.

... more

Economic heavy conditions of Moldova. People are looking for different ways out. Many young Moldavian men are looking for a job abroad, both for their economic needs and to support their family.

 

In the second quarter of this year, around 355,400 people were declared as having gone abroad to work or looking for work, according to a report by the National Bureau of Statistics (NBS).

... more

Asya da Bruney Sultanlığının Barları ve Gece yaşamı olmayan heyecan verici bir yer olmayabilir fakat Kısa bir ziyaret için yapılacak ve görülecek çok şey sunar. Bruney İnsanları Asya'nın en sıcak kanlı insanlarından birisidir.

 

Küçük, petrol zengini Brunei Darassalem sultanlığından ne bekleyeceğinizi bilmiyorum. İnternette ki incelemeler doğrultusunda, "eğlenceli olmayan" bir ülkeye diye dikkatimi çekti. Bunun dışında, bu küçük ülke hakkında birkaç Önyargısı oluyor insanların.

Şehrin 30 km dışında, Asya'nın en iyi golf sahalarından birine sahiptir. Büyük bir arazi üzerine kurulmuş olan ünlü Empire Hotel de  kalmanızı tavsiye ederim. Otel, devasa boyutu nedeniyle ürkütücüydü. odanıza ulaşmak için bir futbol sahası boyunca yürümek zorunda kalabilirsiniz ve etrafta sizi rahatsız edecek hiç bir ses yokken.

 

... more

When it comes to online dating applications, it is possible to find an application that will appeal to every quest. According to the latest statistics, around 323 million people worldwide use virtual dating apps.

 

Today, many people who complain about not having time to socialize benefit from these applications. But aren't the scammers and dangerous people almost everywhere not found here? Of course they are, more than enough. We researched and wrote what you need to pay attention to when using virtual dating sites…

 

... more

Romanya daki ağır sanayide 1 Mayıs da işe  başladım.

 

1 Mayıs da işe başladım. 1 Mayıs da resmi tatilmiş Romanya da. Hiçbir Romen gelmemiş. O yüzden sadece Türkler olduğu için Patronda bugün iş yapmayalım mangal yapalım dedi. O gün gittik mangal aldık. Adana köfte, Urfa köfte ve Tavuk mangal yaptık. Ayrıca Yanında semaver çayı da demledik ve bu sayede yeni iş arkadaşlarım ile de tanışmış oldum.

... more

Merhaba, 2 yıl  Romanya da mobilya montaj işinde çalışıp oradan çıktıktan sonra bir mağazada  işe girmek için en favori şehrim olan Yaş şehrine gittim.

 

Yaş diye adlandırılan  bu şehirde 21 tane üniversite mevcut şehrin Nüfusun yarısını öğrenciler den oluşturuyor.  Benimde Romanya ya geldiğimde ilk üniversite kayıt yaptığım şehir orasıydı.  Orada Türk bir abimiz Fıstık diye bir mağaza açmış. Türkiye den getirdiği lokum, fındık, fıstık, baharat ve çeşitli Türklere özgü ürünler satmakta. Buna Türk çayı ve Kumda yapılan kahvede dahil. İşleyen bir yerde olması ve kalabalık cadde olmasından ve yaptığı mağazadan şehirde başka olmamasından dolayı satışları çok güzel. Bana bir şube daha açacağını söylemişti. Ziyaretimin amacı da hem orada çalışan başka bir Türk arkadaşımı görmek sonra da  eğer işçiye ihtiyacı varsa orada çalışmaktı. 

 

... more

Bu yıl 1 ay kadar Türkiye de tatil yaptım. Annemi ve Babamı gördüm. Türkiye sıcak diye Romanya dan döndüm şansız olmalıyım ki Türkiye ye geldiğimde bir kaç gün sonra hava soğumaya başladı. 

 

Manisa hava durumu nisanın 2 haftasında -1 -2 dereceye kadar gördü.  Üzüm bağları ile geçimini sağlayan ve doğaya ters düşen bu ani hava durumu bağcılara çok zarara uğrattı. Bir arkadaşımın bağında üzümlerin filizleri hep donmuş. Şanslı ki bağına don ve sele karşı sigorta yaptırmış. 


Sıcak havayı özlemiş birisi olan birisi olarak havanın soğuk gitmesi tatilim için büyük şansızlık oldu.  2 hafta tatilimi Manisa da geçirdikten sonra daha sıcak olan bölgeye güneye gitmeyi düşündüm. Sıcak hava ve Deniz de yüzmesem bile güneşlenirim diye düşündüm.  Didim de 15-20 nisanda  araba ile gittik. Şansızlık orada da devam etti. Sürekli yel olması ve bulutlu hava durumu 1 hafta tatilim boyunca devam etti. Neyse sonunda güneşin tadına çıkaramadan Romanya ya geri dönmeyi karar verdim. 

... more

How would you like to go on a delicious journey to Chisinau, which is inspired by the European and Ottoman food culture and creates a unique culinary culture?


In our article titled What to eat and drink in Chisinau,  we have compiled the flavors that you must try in the city. How would you like to review it together?

#1 What to Eat in Chisinau?

... more

Rusya Rusya haklarına  savaşın onların istediği gibi gittiğini söylese de  aslında savaş meydanında gerçekler bunlar ile örtüşmüyor. Rusya çok ağır kayıplar verdi bir çok şehri elinde tutamadı

 

Bunun özellikle sebeplerinden bir tanesi Ukrayna milliyetçiliği ve Ukraynaların hiç tahmin edilmediği şekilde direnmeleri.  Putin 2014 deki gibi Ukrayna'nın direnmeyeceğini düşünüyordu fakat yapılan Masada yapılan Planlar tutmadı. 

... more

Kursunlu Han, o zonă turistică din Manisa Alaşehir

Se crede că acest han, care a fost construit ca caravanserai, a fost construit deGedik Ali Pașa. Această lucrare, despre care se estimează că a fost construită între 1548 și 1553, a fost construită pe 3 etaje, dar doar coridoarele de la parter au supraviețuit până în prezent. (2016)

 

Lucrările de amenajare au început în Kurşunlu Han, care a fost construit în cartierul Alaşehir din Manisa de către Gedik Ahmet Paşa în secolul al XVI-lea, în urmă cu aproximativ 500 de ani.

 

Lucrările de amenajare ale lui Kurşunlu Han, unul dintre cele mai importante simboluri ale Alaşehirului, unul dintre cartierele istorice ale Manisa, continuă.

 

Amenajarea istoricului Bazar Kurşunlu Han, ale cărui lucrări de restaurare s-au finalizat, este realizată cu mare grijă de echipele afiliate Direcţiei de Afaceri Ştiinţifice a Municipiului Alaşehir. Oferind informații despre lucrări, directorul Afacerilor Științifice,

... more

Esenlikler, Günlerden 6.2.2023 Türkiye çok acı bir Deprem (Yer titremesi) ile sarsıldı. 7.7 şiddetinde Elbistan ovasında gerçekleşen bu depremde diğer bölgelerde 6.0 6.5 5.5 gibi daha düşük şiddetlerinde depremler meydana geldi.

Depremin insanları öldürmediğini Türk tarihini bakarak görebiliriz. Osmanlı tarihi öncesine gittiğimizde Hunlar ve Göktürler döneminde herhangi bir deprem den kaydının olmadığını depremden dolayı herhangi bir can kaybı yaşanmadığını görüyoruz. Deprem olsa bile Türkler dağlara ve korunaklı yerlere yerleştikleri ve Otağ (Yurt) adı verilen yerlerde kaldıkları için depremlerden can kaybı yaşanmamıştır.

... more

Hello, if you are looking a new version of oxwall or do you want to use oxwall script. i have a sad news for you. oxwall since 2016 not anymore updating.. it is very old a bulky system.


if you have a lot of members maybe over 20.000 50.000 this time seriosly starting problems.  Giving a lot of Error script. and It is very tiring for the server's processor. You must to rent a server special for Oxwall script because hotsting pachets will be not enought for you!  ... more

Merhaba, yakın zamanda yeni yıla girdik. Herkesin Yeni yılı kutlu olsun. Bugün Avrupa ülkelerinde gözlemlemediğim fakat Türkiye de açık gördüğüm insanların yıllar içinde yeni yılda bile nasıl umutsuz hale geldiklerinden biraz bahsetmek istiyorum. 

Eskiden dedelerimiz hep derdi, Nerede eski bayramlar derdi. O zaman çocuk olduğumuz için tam olarak anlayamıyorduk. Biz çocukken şeker, para ve eğlence olarak gördüğümüz için bayramı bize hep aynı geliyordu fakat büyüklerimiz sanırım bayramların ve insanların birbirlerine olan sevgilisinden ve eski bayramlarda olan neşeli kutlamaları özlüyorlarmış. Bende Dedelerimiz  gibi nerede eski o eski yeni yılları demek istiyorum. 

... more

Romanya da 4 ay önce Hostel de yakalandığım hastalıktan aradan aylar geçmesine rağmen bir türlü geçmemesi bu nasıl bir virüs'dür dedirdi kendime. O aralar yaşadığım duygusal sorunlar ve yalnızlık hissetmeme insanlar ile sosyalleşme adına otel yerine Hosteli seçtim. Hostelin özelliği 4-5 katlı apartman gibi düşünün her katta 4-5 oda var ve her odada 3-5 ranza var böyle karışık kalabiliyorsunuz. 

Gerek fiyat olarak, gerekise yeni insanlar ile tanışma adına hostel bazen güzel bir tercih oluyor. Bu arada tüm hosteller aynı konfor standartlarında olmuyor. Romanya'nın Iasi şehrinde Bisiklet Otelde yaklaşık 4 hafta kaldım. O aralar yıllık oturuma geç başvurmam gerekçesiyle Türkiye'ye dönüş yapamadım.

... more

Prag kentini gerçekten çok beğendim. Tekrar dönmek istediğim Şehirlerden bir tanesi.  Çekyanın başkenti olan bu şehir altın şehir olarak da geçiyor.

 

Nehir kenarında bulan şehirin bir milyon ile 1 buçuk milyon arası bir nüfüsu var. Sürekli göç aldığı için tam olarak kesin bir sayı vermek zor olmalı!

 

Çekyanın  Prag'a şehrine ilk olarak Almanya dan Leipzig şehrinden tren ile 3 saat de geldim. fakat  yolculuk sırasında da da kendimi gerçekten yorgun hissetmedim.  Tren dağlık bölgelerden çok geçerek geliyor pencereden dağ manzaralarını izleyerek gidebiliyorsunuz. Vltava  Nehri yakınlardan geçiyor ve çok güzel manzaralar eşliğinde harika bir tren yolcuğu yapıyorsunuz. 

 

... more

Băile Turcesca, care erau foarte populare în trecut, au fost folosite în multe țări, de la Roma până la Imperiul Otoman. Este locul în care mulți oameni obișnuiesc să curețe și să se distreze. În trecut, în Baie Turcesc (hammam) se mananca fructe și facea muzică.

În special în băile turcești au cantea instrumentul Saz, care este un instrument tradional turcesc,

Petrecerea timpului în hamam după o zi obositoare este o experiență foarte relaxantă și plăcută. Ca și în țara noastră, băile turcești și băile aparținând altor culturi sunt utilizate pe scară largă în întreaga lume.

... more

Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gezilecek yerleri paylaşıyorum.  Kıbrıs tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur.  Osmanlının coğrafi keşiflerde alabildiği tek ada devletidir.  Akdeniz kıyılarında olması nedeniyle Türkiye için konumu önemli bir yer tutmaktadır. 

Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetine bir arkadaşım önerisi ile Antalya da kaldığımız bir otelde seyahat acentesi tarafından düzenlenen bir geziye katıldım. Ve Kuzey Kıbrıs'a (Ercan havaalanı) uçarak maceraya başladım.

Uçak yolcuğu çok uzun sürmüyor ve kuzey Kıbrıs'a hemen indik! Vay! Türkiye ye göre daha pahalı olmasına rağmen gerçekten etkileyici bir gezi.

... more

Osmanlının en eski önemli şehirlerinden olan balkanların incisi Üsküp gitmek istediğimde Arnavutluk Tiran'dan Sabah saatlerinde ayrılmak oldu.

 

Beni ilk şaşırtan şey, eski Yugoslavya ve Arnavutluk arasındaki sınırda sıralanmış onlarca gördüğüm savunma sığınakları. Bütün bunları kendi gözlerinizle görünce, Balkanlar'daki durumun Osmanlı devletinden bölgeden gitmesi ile hala siyasi, askeri ve ideolojik durumun ne kadar "kanayan bir volkan" olduğunu anlıyorsunuz.

 

Üsküp Yolu dağlık, bazı yerlerde çok tehlikeli, Üsküp'e vardığımızda şehirde yürümek için saat çok geç olmuştu, hemen Ambasador otelde kaldık, aksi takdirde 3 yıldızlı bir otel için çok ama çok iyi. Tavsiye ederim, ayrıca çok iyi bir konuma sahiptir. Zaten yol yorgunu insan uyuyup dinlenecek bir yatak arıyor. 

... more

Moldova'nın Kişinev e yakın bir küçük şehri olan Orhey şehri hakkında gezi notlarımı paylaşmak istiyorum. 

Orhey de küçük bir müze bulunmakta yanımda bulunan bir Rus gergin ve sinirli şekilde neden On Ley ücret ödemek zorundayım diye. Müzenin gişesindeki bayana sesleniyor. 

Müzenin girişindeki bilet kesen bayan ise küçük penceresinden "Bu müze müdürünün kararı buraya giren herkes ücret ödemek zorunda" diye yanıt veriyor.

 

... more

Romanya da yaşadığım için uzun zamandır beklediğim Şengen bölgesine girmek ve Sınırlar olmadan Avrupa birliği ülkelerinde gezmemi sağlayacak olan Şengen Birliğinden Romanya ve Bulgaristan red yanıtı aldı. Bunun yanında Hırvatistan ise Şengen bölgesine girdi. 

Hırvatistanın nasıl girdiği son günlerde belli oluyor. Hırvatistan, Avusturyalıları altyapı projelerine ve doğal gaz boru hattı olmadan bırakmakla tehdit ederek Şengen kapılarını açtırdı.   

Romanya dan ise herhangi bir girişimde bulunmadı. Bulgaristan ve Romanya birlikte ortak hareket edip, Avusturya'yı sıkıştırabilirdi. Avrupa dan en çok kereste ve odun Romanya dan gidiyor.  Romanya ise doğal kaynaklarını ve Avrupa'ya giden malları ek vergi koymak ile tehdit edip Avusturya'yı köşeye sıkıştırabilirdi.
... more

Pages: 1 2 3 4 5 »

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social