Loading...
en

Onur's blog

Merhaba, bir Alaşehirli olarak, çocukluğum belli bir kısmı burada geçti. Şuan Romanya da yaşasam da insan kendi memleketini bu halde görünce üzülüyor.  Alaşehir tarih de Bizanslar ile Türkler arasında sürekli el değiştirmiş.

 

1389 yılında ise kesin olarak Türk topraklarına katılmıştır. O yılda Yıldırım Beyazıd Han kente yukarıdan bakarak ne güzel şehir anlamında Ala-Şehir demiş böylece Alaşehir olarak kendin adı kalmış.   


Alaşehir M.Ö. 150-138 yılları arasında Bergama Kralının kardeşi II. Attalos Philadelphos tarafından kurulmuştur. Buna izafeten yerleşim biriminin ilk adı "Kardeşseverlik" anlamındaki PHILADELPHIA' dır.

 

 

... more

Kusadasi este situat convenabil în regiunea Mării Egee din Turcia. În limba maternă, înseamnă literalmente insula păsărilor. Situl este meticulos de frumos, cu o serie de plaje cu nisip. Apa turcoaz adâncă se află lângă oceanul superb, așteaptă turiștii.

 

Fiecare atracție își are originea. Kusadasi nu este o excepție, deoarece are o origine în spate. Merită menționat pentru că are un traseu bogat de istorie. Rădăcinile sale datează din anul 2000 î.Hr., când locuitorii din Lydia, Lelek și Caria și-au făcut o casă pe versanții Munților Pilav. Cu timpul, Kusadasi a fost foarte dominat de romani.

 

În secolul al XVI-lea, venețienii din Roma au făcut Kusadasi mai proeminent. Astăzi, este cea mai mare atracție turistică din Turcia. Deci, ce poți explora în Kusadasi? Citiți mai departe pentru a afla mai multe.

... more

Viața de noapte Pristina:

 

Cu cea mai tânără populație din Europa și mulți studenți internaționali, nu este greu de înțeles de ce Pristina este una dintre cele mai pline de viață capitale din Balcani.


Între cafenelele confortabile din centrul orașului și barurile romantice de jazz situate în apropierea monumentelor istorice, iată cele mai bune cluburi de noapte din capitala Kosovo.


Viața de noapte Pristina Independent 2008, Kosovo este cel mai tânăr stat din Europa. Capitala sa, Pristina, are aproximativ 200 de mii de locuitori, vârsta medie este de 25 de ani. De aceea, mulțimea care însuflețește străzile capitalei este în principal tânără, ceea ce îi face viața de noapte foarte animată și la modă.

 

... more

"Tortura chinezesca” pentru uiguri: Între 3 sau 5 milioane de oameni se află în lagărele de tortură din Turkestanul de Est în 2024, deoarece religia și rasa lor sunt diferite!

 

Construcțiile înconjurate de ziduri înalte continuă în zonele rurale din Turkestanul de Est, pe care China le-a dominat din 1949.

 

Imaginile din satelit arată că lagărele de concentrare în care sunt ținuți sute de mii de turci uiguri s-au triplat în ultimul an.

 

Potrivit Organizației Națiunilor Unite (ONU), cel putin 1 milion de Turci Uiguri musulmani sunt ținuți în lagăre de concentrare pe care China le-a prezentat lumii drept „centre de educație”.

 

... more

"Chinese torture" for Uyghurs: Between 3 or 5 Millions of peoples are in torture camps in East Turkestan in 2024 because their religion and race are different!

 

Constructions surrounded by high walls continue in the rural parts of East Turkestan, which China has dominated since 1949. Satellite images reveal that the concentration camps where hundreds of thousands of Uyghur Turks are held have grown threefold in the last year.

... more

Moldova ülkesini ve başkentinin nasıl göründüğünü hayal ettiğiniz de aklınıza ne canlanıyor?

Ce îți vine în minte când îți imaginezi țara Moldovei și cum arată capitala ei? Având în vedere că istoria Uniunii Sovietice a durat 50 de ani, ați putea crede că străzile arată destul de plictisitoare, gri și mari, iar oamenii sunt destul de cruzi și reci.

Deși foarte puține dintre acestea sunt de fapt adevărate, atunci când descoperi orașul și cultura Chișinăului, vezi că în oraș există frumuseți incredibile.

... more

Friendships and friendships were much more important before, they lasted a lifetime. Nowadays, like everything else, friendships start and end quickly. So what's the secret to long-lasting friendships?

 

Loyalty, dedication, honesty, accepting each other as they are, being there for every need? We talked to those who can maintain their friendships despite all kinds of difficulties and whose friendships last a lifetime...


When we have a problem, we tell it to our best friend and feel relieved. We go to him when we are in trouble, he is the first thing that comes to our mind when we need help. We feel sad and take shelter in our friends. We share our happiness and unhappiness with our closest friend. Just the existence of friends is a reason for happiness...

 

Some people have friendships that last for many years, and no one can break that bond. There are some people who become friendly with everyone they meet at jet speed, get along very quickly and have a hearty lamb stuffing, but their friendships are hanging by a thread; It breaks at the slightest snag.

 

... more

En son Kosova gezimde, Piriştine'ye gitmiştim. Ve Kosova'nın nufüsün büyük bir kısmı Türkçe konuştuğu için şaşırdım. İngilizce, Arnavutça konuşmaya çalışınca hemen, "Türkçe söyle kardeşim" diyorlar. Kosova benim Gözümde Küçük Türkiye yada Küçük Anadolu. Yemekleri mutfağı ve kültürü birebir Aynı Türk mutfağı gibi. Türkiye de ki gibi Lokantalar  var. Girdiniz de ise hemen hemen Türkiye ile aynı yemek menülerini görebilirsiniz. 

 

Bugün izlediğim haberlerde Kosova Priştine havalimanı yolcular ile dolmuş. Herkes Avrupa ülkelerine akın etmişler. Kimisi iş bakmaya gidiyor kimisi işe gezmek için, Kimi Avrupa ülkelerini merak ettikleri için gidiyorlar.  Bu arada Türkiye deki Kosovalı Türklerin büyük bir bölümü Priştene den göçmüş Türkler olduğunu öğrendim. Oraya gittiğinizde zaten Kosovalıların Türklere çok benzediğini göreceksiniz.  Benim Yurtdışı gezilerimde gittiğimde kendimi iyi hissetiğim Türk olarak gurur ile gezebileceğiniz ülkelerden birtanesi Kosova sizi Türk olduğunuzu anladıklarınızda hemen yardım etmeye çalışıyorlar ve Türkleri çok seviyorlar.

... more

 1)     Size söylenen her şeyi gerçeğin süzgecinden geçirin, başkalarının sizi   yanıltmasına izin  vermeyin

2)     Hatanızda  ısrar  etmeyin.     

        3)     Davranışlarınızda esnek olun, peşin hükümlerle hareket etmeyin

      4)   Emri vaki ye fırsat vermeyin. Aptalca kurnazlık yapanlar bunun geçerli  bir yöntem   olmadığını anlasınlar

      5)     Yazma, not alma ve şekillendirme alışkanlığı edinin

      6)     Çok yönlü olun. Bir alandaki bir problemin çözümü için başka alanlardaki bilgilerinizi kullanın.

      7)     Yapmak istediğiniz büyük değişiklikleri bir defada değil adım adım uygulayın.

      8)     Espri anlayışınız zekanızı keskinleştirir.

      9)     Hiçbir şeye körü körüne inanmayın. Hayalperest olmayın , kendinizi aldatmayın.

 Kalıplaşmış düşünceleri şüpheyle karşılayın.

     10)    Kendinize güvenin, hangi işin aksak tarafını görürseniz “ben yaparım” diye ileri atılın.

     11)     Sorunun özüne inin, doğru soruları sorun. Sorularınız basit, dolaysız ve odaklanmış olsun. Cevaplayanı somut ve açık bir yanıt vermeye mecbur bırakın.

     12)     Bilgi toplayabileceğiniz herkesten yararlanmaya çalışın.

     13)     Alanınızda  şahsen tanımadığınız kişiler hakkında da bilgi toplayın.

     14)      Kendini bilmeyen, başkalarını da tanıyamaz.

... more

Türkiye de işsiz kalan karikatürcüler bu sefer para kazanmak için Facebook, Instagram, Blog ve Websiteler de paylaşılan karikatürleri hedef alıyor.


Şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemler uygulanmaktadır. Açılan davalar da 1 ile 5 yıl arasında hapis cezası istenmektedir. 5846 Sayılı kanun dan faydalanan karikatürcüler açtıkları karşı davalar da karikatür paylaşan bir lise öğrencisini, hatta Facebook da paylaştığı bir hayvan karikatüründen dolayı 9 yaşındaki kız çocuğuna dava açmışlar.

Işin kötü tarafı sanki büyük bir suç işlemişsiniz gibi soruşturulma sürecinden geçiliyorsunuz. Haberlerde gördüğümüz Eşinin Boynunu kesen ve  vücudunun her yerini kıran suçlu 3,5 yıl sonra ceza evinden çıkabiliyor.

 

Sende Facebook da komik karikatür paylaştın diye 5 yıllık hapis cezası ile yargılanıyorsun. 

 

... more

The groom was shocked when he saw his wife without make-up for the first time on the morning of the wedding ceremony in Algeria. The groom filed a lawsuit against his wife for 20 thousand dollars on the grounds that she was psychologically damaged.

 

A man living in Algeria could not believe his eyes when he saw his wife without make-up for the first time on the morning of the wedding ceremony.

 

... more

Bulgaristan'dan gelen tuzak aramalara dikkat!
Bulgaristan'dan Türkiye'deki vatandaşları telefonla arayıp ilişki kuran ve maddi çıkar sağlayan dolandırıcıların sayısında son zamanlarda artış yaşandığına çeken Bulgar polisi, "Görmediğiniz, tanımadığınız kişilere para yollamayın. Kalbinizin sesini değil, sağduyunuzun sesini dinleyin" uyarısında bulundu.


Ağırlıklı olarak "evlilik" ve "gönül ilişkileri" ile ilgili davetler içeren telefon aramalarıyla yapılan dolandırıcılık olaylarında, dolandırıcılar yeni senaryolar geliştirerek karşılarındakini etkilemeye çalışıyor. Türkiye'deki şahıslara çoğu zaman cep telefonlarından ulaşan dolandırıcılar, bu irtibatı kısa sürede parasal ilişkiye dönüştürmeye çalışıyor.


Bazen çok sayıda cevapsız arama yaparak Türk vatandaşlarını meraklandırmaya çalışan dolandırıcılar, cevapsız aramalara dönüş yapıldığında da, kısa bir tanışma sürecinin ardından asılsız yaşam hikayeleri ve vaatlerle karşılarındakini tuzağa düşürüyor.
Bulgar polisinin verdiği bilgiye göre, dolandırıcıların büyük bir bölümü Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda yaşıyor.

... more

Dacă primiți un mesaj de la un cont fals cu tema "Ajutor"  în căsuța de e-mail de pe Facebook, İnstegram sau rețelele sociale, fiți pregătiți, abuzatorii emoționali au descoperit această nouă rețea socială.Deci ce să fac? Cum să separăm acești oameni?

 

Cerșetoria este o profesie

 

În opinia mea, cerșetoria este o profesie a cărei bază este exploatarea umană. Scriu asta pentru a mă refer la cei care se află în situații speciale, cei care vând șervețele sau jucării și cei care cer bani direct și chiar scuipă când nu îi dau. Din cauza lor, devine dificil să ajungi la oameni care au cu adevărat nevoie. Mai mult, atunci când persoanele aflate în nevoie se află într-o situație dificilă, nu pot cere bani de la nimeni, cu excepția celor mai apropiați. Dimpotrivă, ei fac totul pentru ca situația să pară pozitivă. Cerșetoria s-a mutat de la exploatarea conștiinței oamenilor pe străzi într-o zonă diferită: Social Media!

 

... more

 

Facebook, Instagram veya sosyal medyadaki gelen kutunuza sahte bir hesaptan "Lütfen yardım edin" temalı bir mesaj alırsanız hazırlıklı olun, duygusal istismarcılar bu yeni sosyal medyayı keşfetti. Peki ne yapmalı? Bu insanları nasıl ayıracağız?

 

Dilenmek Eski bir Meslektir:

 

Bana göre dilencilik, temeli insan sömürüsü olan bir meslektir. Bunu özel durumda olanları, mendil veya oyuncak satanları, doğrudan para isteyenleri, hatta vermediğinde tükürenleri kastetmek için yazıyorum. Bunlar yüzünden gerçekten ihtiyaç sahibi insanlara ulaşmak zorlaşıyor. Üstelik ihtiyaç sahibi kişiler zor durumda kaldıklarında en yakınları dışında kimseden para isteyemezler. Tam tersine durumu olumlu göstermek için her şeyi yapıyorlar. Dilenmek sokakta insanların vicdanını sömürmekten farklı bir alana taşındı: Sosyal Medya!

... more

If you receive a message from a fake account with the theme 'Help' in your inbox on Facebook, İnstegram or social media, be prepared, emotional abusers have discovered this new social media. So what to do? How to separate these people?

 

Begging is a profession

 

In my opinion, begging is a profession whose basis is human exploitation. I am writing this to mean those who are in special situations, those who sell tissues or toys, and those who ask for money directly and even spit when they do not give it. Because of them, it becomes difficult to reach people who are truly in need. Moreover, when people in need are in a difficult situation, they cannot ask for money from anyone except their closest ones. On the contrary, they do everything to make the situation look positive. Begging has moved from exploiting people's conscience on the streets to a different area: Social Media!

... more

Ötüken has a very important place in Turkish history as it was the capital of the first Turkish states. Ötüken, which is considered the center of the world according to traditional Turkish belief, gained special importance especially during the Gokturk period and went down in history as a place where very important decisions were made.

 

Since Ötüken, the sacred place of the Turks, is frequently encountered in old texts, there are many curious details about the city of Ötüken. So, where is Ötüken, in which country is it now? What is the importance of Ötüken for the Turks? Answers to all your questions like these…

xxx

... more

In this article, we will have to witness the blood-curdling ugliness committed under the name of performance art. The torture suffered by Marina Abramovic, a performance artist, has been one of the most talked about topics on social media for days. You will remember, you know them from the extraordinary love they had with Ulay .

 

In 1979, performance artist Marina Abramovic, who was not yet well-known at the time, performed one of the most unforgettable, most talked about and perhaps most terrifying shows in the history of performing arts. What he did in this show, which he called Rhythm 0, was actually very simple. Standing still where you are...

 

This flood, written from Philology , was compiled by a user named OweN on Twitter 

Good reading…

... more

Nu când te uiți la televizor cu prea multă atenție. Până la sfârșitul anilor 1960, dispozitivele de televiziune care foloseau tuburi catodice au emis niveluri foarte scăzute de radiații ultraviolete, iar telespectatorii erau sfătuiți să nu se uite la televizor la o distanță mai mare de 2 metri.

 

Copiii erau cei mai expuși riscului. Deoarece ochii copiilor s-au adaptat cu ușurință la schimbările de distanță, copiii au putut să se uite la televizor mult mai aproape decât adulții.

 

... more

The most common disease in the world is pneumonia/bronchitis. It is followed by diarrhoea, HIV/AIDS and depression (World Health Organization, 1999). According to calculations, 10 percent of women and 3-5 percent of men around the world suffer from clinical (that is, serious) depression every year.

 

The rate of depression in Turkey is 24 percent for women and 3 percent for men. The situation is also serious in other countries: the number of people suffering from depression in Britain is around 3.2 million (7 per cent) and is constantly rising. The number of prescriptions written for depression in Britain increased by more than ten million between 1990 and 2000.

 

According to estimates, the depression cost the British economy £8bn; This includes time missed from work, medical expenses, suicides and reduced productivity (equating to £160 per year per woman, man and child). 25 million Americans (9 percent of the population) are clinically depressed at some point in their lives.

 

... more

Bugün paylaşacağım konu yine kendi yaşantımdan görmüş olduğum, duyduğum ve bir olay. Ben Türkiye'de yaşarken babamın Ankara'da bir işyeri vardı. Fiberden belediyeler için Park bahçe için camelyaf dan  üretim yapıyordu. Babam şuan işyerini sattı kendisi de başka bir yere yerleşti emeklilik yaşantısı yapıyor.  

Babam Ankara da işleri varken ve çalışırken bende bir çok defa yardıma gittim. 2-3 ay falana çalışır işyerinden para alamayınca, babamın ikinci eşinin olduğu yerde de mutluluk hissetmeyince hep Manisa ya geri döndüm.

... more

Merhaba, Bu aralar görüyorum Instagram'da görüyorum. Sürekli Türk kızların, pasaport için Yabancı ile evlenen erkek videoları yada nişan, düğün günü çekilmiş gülünç ve eğlenceli bu videoları denk geliyorum.  Aslında ilk zamanlar her şey güzel oluyor. Sorunlar zaman ilerledikçe çıkıyor. Benim ilk yabancı kız arkadaşım 22 yaşımdayken oldu. Daha öncesinde Yahoo Chat odalarında hem İngilizcemi geliştirmek için sohbet ettiğim yabancı kızlar oldu. 

 

Bu arada Yahoo Chat odalarının kapatılması sonunda Yahoo Messenger de tarihe gömüldü. Çünkü Yahoo Chat, Yahoo messenger uygulasını bir akarsu gibi besliyordu. Neyse konumuz Yahoo Chat değil. İlk o zamanlar başladım yabancı kızlar ile yada kişiler ile sohbet etmeyi. İlk kız yabancı arkadaşım 22 yaşımda Romanya da oldu. İlk aşık olduğum kız da diyebiliriz. İlk başta her şey güzel gidiyordu. Sonra kültürel farklılıklar ortaya çıkmaya başladı. O zamanlar çok kız arkadaşımın üstüne düşüyordum. Kısa etek giyme falan diye çok laf ettiğimi hatırlıyorum.   Halbuki Kişiliğin giysi ile hiç bir alakası olmadığını zaman la öğrendim. İlk ilişkim çok uzun sürmedi fakat ben aşık olduğum için acısı uzun sürdü. Bilgisayarımda o kız dan kalan bir tane fotoğraf buldum burada paylaşayım bari.

 

... more

At the end of the Second World War, which lasted from 1939 to the mid-40s, Berlin, which was the capital of Germany in those years, was devastated and turned into a pile of rubble. To build the city, it was inevitable for citizens to unite and help each other. The people took to the streets and worked hard to find the appropriate materials to repair their houses and bring the city back to its feet. Over time, as the support of professors, engineers and architects joined the city project, Berlin began to rise from its ashes. Berlin, which is now considered an example in terms of city planning, has transformed from a baby into a huge individual. 

 

It was as if the city had never experienced the destruction of that terrible war. It was as if, with a magical touch, all the ruins had settled back into place. Since then, Berlin has been going smoothly like clockwork.

 

... more

A woman warns beachgoers that their clothing choices are going to send them to hell, 1980s.

 

After being invented in 1947, the bikini was considered to be a scandalous piece of clothing and was bought discreetly until the 1960s when it became more accepted.

 

The 1980s had a focus on men and women showing more skin, as well as men getting more muscular in the gym. A decade also known for its sex revolution, many sex symbols emerged during this time, and a more casual approach to sex became prevalent in many societies around the world.

 

The 80s also saw society move away from Conservative or religious traditions when it came to fashion and clothing styles, however, it was most prevalent at the beach.

... more

Early History: Chișinău's history dates back to at least the 15th century when it was a small medieval town. It was located in the historical region of Bessarabia, which changed hands multiple times over the centuries due to its strategic location between the empires of Eastern Europe.

 

Ottoman Rule: In the early 19th century, Chișinău was part of the Ottoman Empire. During this period, it served as a center for trade and crafts, with a diverse population of Moldovans, Turks, Jews, and other ethnic groups.

 

Russian Empire: In 1812, as a result of the Russo-Turkish War, the Russian Empire annexed Bessarabia, including Chișinău. The city then became part of the Russian Empire and experienced significant urban development.

 

... more

İlk yurtdışı deneyimi mi 20 yaşında Romanya öğrenci olarak gelerek yaşamıştım. Kadere bak sen dönüp dolaştık yine buraya geldik. Üstelik Bükreş'e yerleşmeyi planlamışken.  Türkiye de uzun bir yaz tatili yaptım. Babamın Didim'e yerleşmesi sebebi ile bu yaz 3 defa Didim'e gittim. Manisa ile Didim arası da çok uzak bir mesafede değil. Tabi ki bu benim için geçerli benim olduğum İlçeden oraya 4 saatlik bir yolculuk ulaşılabiliyor. İlk olarak babamın daveti üzerine gittim.

 

Romanya da ki yaşadığım hayal kırıklıkları 3 senedir Deniz yüzü görmemem beni bu sene denize gitmemde büyük öncelik oldu. En son korona dan 1 sene önce denize gitmiştim. Sibirya dan Yakut dan kız arkadaşım gelmişti.  Sanırım kızlara karşı güvenim o 2 haftalık tatilden sonra da birazda kırıldı. Çok güzel aşk dolu geçirdiğimiz 2 haftalık tatil sonrasında bana gitmeden önce senden hoşlanmadım seni bir daha görmek istemiyorum falan yazmış... Bende hiç bir cevap yazmadım. Kadın milleti işte hep ben onu otele gidiyordum alamaya o gün o benim otele gelip benden özür diledi. 

<!--more-->

Aslında çok şaşırmadım daha önceki yaşadığım deneyimlerden her şeye hazırlıklıydım. Kadın Erkek ilişkisinde uluslararası kültürde de olsa çok yol ve deneyim kazandığımı düşünüyorum. Bende o zamanlar aklımdan neyse boş ver zaten 10.500 km mesafeden aşk olmaz deyip sallamıştım o yüzden mesaj bile yazmadım. Sonra o pişman olmuştu. 1 sene daha devam etti. Korona muhabbeti çıkınca ise ilişki bitti zaten.   Neyse başka bir Blog yazımda bu konuyu daha ayrıntılı yazarım. İşte korona dönemini de ele alırsak 3 yıl hiç tatil yapmadım. 

 

... more

Tarih ve kültürle dolu Romanya, Romalı şehirlerin kalıntılarını içeren etkileyici bir tarihi mirasa sahiptir. Bu antik şehirler, Romanya'nın zengin geçmişi ve güçlü Roma İmparatorluğu ile olan bağlantısının bir kanıtıdır. Bu sayfada, Romanya'daki Roma şehirlerinin tarihini, mimarisini ve önemini inceleyeceğiz.

 

Romanya'daki Roma Etkisi

Romanya'nın Roma İmparatorluğu'na olan bağlantısı, M.S. 101-106 yılları arasında gerçekleşen Dacia Savaşları'na kadar takip edilebilir. Roma İmparatorluğu, İmparator Trajan'ın komutası altında Dacia Krallığı'nı fethetti ve bölgede Roma eyaletleri kurdu. Bu, şu anda Romanya olan bölgede önemli bir Roma varlığının başlangıcını işaretledi.

... more

Bu yazıları "Mihrali fon müziği" eşliğinde yazıyorum. İlk defa Uğur diye bir arkadaşım bu Müziği bir bağlama da çalmıştı çok hoşuma gitti. O zaman sordum bu melodinin adı nedir diye. Mihrali dedi ve uzun zamandır dinliyorum. Beni farklı dünyalara götürüyor belki başka dinleyenlerde farklı etkiler yaratabilir.

Zaman işte neleri eskitmiyor ki! En sağlam taşlar bile sahil kenarında yüzlerce yıllın dalgaların vurması ile un ufak oluyor. Yaşam beklentilerimi karşılamadı  gibi... İnsan sahip oldukça bazı şeylerin değeri azalıyor.  Beklediği gibi çıkmadığında özellikle insan ilişkileri ne bileyim aşklar mesele! Belki de benimde hatalarım vardır. Ama zaman ile yaşama bağlanma ve yaşam heyecanım da azaldı. Belki insan 50, 60, 70 li yaşlara gelince daha çok ölümü  isteyecek ve yaşamdan beklentisi düşecek. 30 lu yaşlarda olmama rağmen çok hızlı yaşadığımı fark ettim. 

50-60 yaşına gelmiş hiç benim yaşadığım deneyimlerin onda birini yaşamamış insanlar var. Tercihler mesela belki de balalık dönemlerine kadar gidiyordur. Anamın çocukken istediğim her şeyi alması bende bir doyumsuzluk ve istediğini elde etmemde çok büyük çabalar göstermemi sağladı. 

 

... more

Merhaba, Dün okumuştum internette insan neden bu kadar çok fotoğraf çeker diye. En önemli Sebeplerinden bir tanesi de unutmak istememesiymiş.  Bende abim ile geçirdiğimiz güzel bir anıyı unutmamak için Blog olarak paylaşmak istiyorum.  Yıl olarak tam emin değilim ama benim için o gün çok komik geçmişti..  

Sanırım 12-14 yıl kadar önceydi. Ağabeyim o zamanlar öğrenciydi. Anam ile Babamın biz balayken ayrılmaları nedeni ile kendisi Ankara da babam ile büyüdü ben ise Manisa da anam ile büyüdüm.  Yaşam işte insan bir şekilde büyüyor. Konumuz bu değil sadece kısaca bilgilendirmek istedim. Abim Ankara da Kızılay meydanında arada hafta sonları arkadaşları ile sinemaya giderdi.  

 

... more

 

Hem İspanyolcanın hem de Rumence'nin Roman dilleri olduğu tarihsel-dilbilimsel gerçeğini vardır. Romanya'da önceden Datça dili konuşulmaktadır. Rumence'yi farklılaştıran etmenlerden bir tanesi de Datça kelimelerin Italyanca kelimeler den farklı olması ve Osmanlı döneminde Türkçe den bir çok Türkçe kelimenin Rumence diline girmesidir. Bugün 3.600 den fazla Türkçe kelime Rumence de kullanılmaktadır. Bölgelere göre farklılık gösterilmektedir. Bazı şehitlerde Türkçe kelimeler kullanırken bazı şehirlerde o kelimenin karşılığını bir Latince kelime aldığını görebiliriz. Bugün ortak kelime sayısı olarak 10.000 Üzerinde Rumence ile Türkçe arasında ortak kelime mevcuttur.

 

Esenlikler, Dil öğrenen arkadaşlar için bugün aşağıda size Rumence dili ile İtalyanca dili arasındaki 5 benzerliği sunacağım. Bildiğiniz gibi Rumence ve İtalyanca da tıpkı Fransızca, İspanyolca, Katalanca ve Portekizce gibi Latin dilleridir.

 

... more

İş yaşamında en deneyimli ve kendine güvenen insanlar bile yeni bir ekiple ilk tanıştıklarında heyecanlanırlar. Bu iş hayatında doğaldır. 

 

Bu, dışa dönükler ve her sektördeki insanlar için geçerlidir. İster yeni bir yönetici ister yeni bir çalışan olun , yeni bir ekiple  ilk toplantıyı doğru yapmak istersiniz .

 

Yeni bir ekiple ilk toplantı önemlidir çünkü kişi olarak kim olduğunuzu, takıma ne gibi katkılarda bulunacağınızı ve takımınızın başarılı olmasına nasıl yardımcı olmayı planladığınızı anlatır. Sorulara cevap vermenin, soru sormanın ve yakın çalışacağınız insanlarla bağ kurmaya başlamanın zamanı geldi. Bu konuda tek şansınız var, bu nedenle başarılı bir ilk toplantı için hazırlık çok önemlidir.

... more

Pages: 1 2 3 4 5 ... » »»

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social