Loading...
en

Onur's blog

Hello, if you are looking a new version of oxwall or do you want to use oxwall script. i have a sad news for you. oxwall since 2016 not anymore updating.. it is very old a bulky system.


if you have a lot of members maybe over 20.000 50.000 this time seriosly starting problems.  Giving a lot of Error script. and It is very tiring for the server's processor. You must to rent a server special for Oxwall script because hotsting pachets will be not enought for you!  ... more

Merhaba, yakın zamanda yeni yıla girdik. Herkesin Yeni yılı kutlu olsun. Bugün Avrupa ülkelerinde gözlemlemediğim fakat Türkiye de açık gördüğüm insanların yıllar içinde yeni yılda bile nasıl umutsuz hale geldiklerinden biraz bahsetmek istiyorum. 

Eskiden dedelerimiz hep derdi, Nerede eski bayramlar derdi. O zaman çocuk olduğumuz için tam olarak anlayamıyorduk. Biz çocukken şeker, para ve eğlence olarak gördüğümüz için bayramı bize hep aynı geliyordu fakat büyüklerimiz sanırım bayramların ve insanların birbirlerine olan sevgilisinden ve eski bayramlarda olan neşeli kutlamaları özlüyorlarmış. Bende Dedelerimiz  gibi nerede eski o eski yeni yılları demek istiyorum. 

... more

Romanya da 4 ay önce Hostel de yakalandığım hastalıktan aradan aylar geçmesine rağmen bir türlü geçmemesi bu nasıl bir virüs'dür dedirdi kendime. O aralar yaşadığım duygusal sorunlar ve yalnızlık hissetmeme insanlar ile sosyalleşme adına otel yerine Hosteli seçtim. Hostelin özelliği 4-5 katlı apartman gibi düşünün her katta 4-5 oda var ve her odada 3-5 ranza var böyle karışık kalabiliyorsunuz. 

Gerek fiyat olarak, gerekise yeni insanlar ile tanışma adına hostel bazen güzel bir tercih oluyor. Bu arada tüm hosteller aynı konfor standartlarında olmuyor. Romanya'nın Iasi şehrinde Bisiklet Otelde yaklaşık 4 hafta kaldım. O aralar yıllık oturuma geç başvurmam gerekçesiyle Türkiye'ye dönüş yapamadım.

... more

Prag kentini gerçekten çok beğendim. Tekrar dönmek istediğim Şehirlerden bir tanesi.  Çekyanın başkenti olan bu şehir altın şehir olarak da geçiyor.

 

Nehir kenarında bulan şehirin bir milyon ile 1 buçuk milyon arası bir nüfüsu var. Sürekli göç aldığı için tam olarak kesin bir sayı vermek zor olmalı!

 

Çekyanın  Prag'a şehrine ilk olarak Almanya dan Leipzig şehrinden tren ile 3 saat de geldim. fakat  yolculuk sırasında da da kendimi gerçekten yorgun hissetmedim.  Tren dağlık bölgelerden çok geçerek geliyor pencereden dağ manzaralarını izleyerek gidebiliyorsunuz. Vltava  Nehri yakınlardan geçiyor ve çok güzel manzaralar eşliğinde harika bir tren yolcuğu yapıyorsunuz. 

 

... more

Băile Turcesca, care erau foarte populare în trecut, au fost folosite în multe țări, de la Roma până la Imperiul Otoman. Este locul în care mulți oameni obișnuiesc să curețe și să se distreze. În trecut, în Baie Turcesc (hammam) se mananca fructe și facea muzică.

În special în băile turcești au cantea instrumentul Saz, care este un instrument tradional turcesc,

Petrecerea timpului în hamam după o zi obositoare este o experiență foarte relaxantă și plăcută. Ca și în țara noastră, băile turcești și băile aparținând altor culturi sunt utilizate pe scară largă în întreaga lume.

... more

Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gezilecek yerleri paylaşıyorum.  Kıbrıs tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur.  Osmanlının coğrafi keşiflerde alabildiği tek ada devletidir.  Akdeniz kıyılarında olması nedeniyle Türkiye için konumu önemli bir yer tutmaktadır. 

Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetine bir arkadaşım önerisi ile Antalya da kaldığımız bir otelde seyahat acentesi tarafından düzenlenen bir geziye katıldım. Ve Kuzey Kıbrıs'a (Ercan havaalanı) uçarak maceraya başladım.

Uçak yolcuğu çok uzun sürmüyor ve kuzey Kıbrıs'a hemen indik! Vay! Türkiye ye göre daha pahalı olmasına rağmen gerçekten etkileyici bir gezi.

... more

Osmanlının en eski önemli şehirlerinden olan balkanların incisi Üsküp gitmek istediğimde Arnavutluk Tiran'dan Sabah saatlerinde ayrılmak oldu.

 

Beni ilk şaşırtan şey, eski Yugoslavya ve Arnavutluk arasındaki sınırda sıralanmış onlarca gördüğüm savunma sığınakları. Bütün bunları kendi gözlerinizle görünce, Balkanlar'daki durumun Osmanlı devletinden bölgeden gitmesi ile hala siyasi, askeri ve ideolojik durumun ne kadar "kanayan bir volkan" olduğunu anlıyorsunuz.

 

Üsküp Yolu dağlık, bazı yerlerde çok tehlikeli, Üsküp'e vardığımızda şehirde yürümek için saat çok geç olmuştu, hemen Ambasador otelde kaldık, aksi takdirde 3 yıldızlı bir otel için çok ama çok iyi. Tavsiye ederim, ayrıca çok iyi bir konuma sahiptir. Zaten yol yorgunu insan uyuyup dinlenecek bir yatak arıyor. 

... more

Moldova'nın Kişinev e yakın bir küçük şehri olan Orhey şehri hakkında gezi notlarımı paylaşmak istiyorum. 

Orhey de küçük bir müze bulunmakta yanımda bulunan bir Rus gergin ve sinirli şekilde neden On Ley ücret ödemek zorundayım diye. Müzenin gişesindeki bayana sesleniyor. 

Müzenin girişindeki bilet kesen bayan ise küçük penceresinden "Bu müze müdürünün kararı buraya giren herkes ücret ödemek zorunda" diye yanıt veriyor.

 

... more

Romanya da yaşadığım için uzun zamandır beklediğim Şengen bölgesine girmek ve Sınırlar olmadan Avrupa birliği ülkelerinde gezmemi sağlayacak olan Şengen Birliğinden Romanya ve Bulgaristan red yanıtı aldı. Bunun yanında Hırvatistan ise Şengen bölgesine girdi. 

Hırvatistanın nasıl girdiği son günlerde belli oluyor. Hırvatistan, Avusturyalıları altyapı projelerine ve doğal gaz boru hattı olmadan bırakmakla tehdit ederek Şengen kapılarını açtırdı.   

Romanya dan ise herhangi bir girişimde bulunmadı. Bulgaristan ve Romanya birlikte ortak hareket edip, Avusturya'yı sıkıştırabilirdi. Avrupa dan en çok kereste ve odun Romanya dan gidiyor.  Romanya ise doğal kaynaklarını ve Avrupa'ya giden malları ek vergi koymak ile tehdit edip Avusturya'yı köşeye sıkıştırabilirdi.
... more

Son zamanların meşhur para birimi arasına giren, dünyanın en pahalı parası olan Bitcoin. Aslında buna para denilip denilmeyeceği konusunda şüphelerim var. Çünkü para denilince akla, Maden den yapılan maddi bir değer karşılığı olan, demir, bakır nikel gibi karşılında maddi bir değer sunan bir araçtan bahsediyoruz.

 

Yada altından bahsedelim o da bir tür değiş tokuş ve dünyanın her yerin de geçerli bir element. Dünyanın neresine giderseniz gidin altını bozdurabilirsiniz ve maddi olarak değer karşılığını alabilirsiniz.

Fakat söz konusu Bitcoin olduğunda Dijital bir para (şifrelenmiş para) da denilmektedir. Sembolik altın görünümde yapılmış süs olarak  Bitcoin logosu dışında herhangi bir maddi fiziki bir karşılığı yok. 

... more

Pages: 1 2 3 4 5 ... » »»

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social