Loading...
en

User blogs

seekmarriage
seeking -marriage -only (I'm serious)

(if you seeking a relationship and marriage ..send me message)

Mimo from Lyon - France ..

facebook : Mimo Jean Nasser .(Note : I am a poor man)

seekmarriage Jan 20, 17:52
Onur Türk
Astăzi voi împărtăși cu voi ideile mele despre lupta pentru existența Estului Turkestan, o țară uitată pe care mulți dintre noi nu o cunosc.
Această țară are o suprafață de 1,8 milioane km2 și geografia sa este mare, dar populația sa este concentrată în anumite orașe.
În recensământul din 1982, populația regiunii a fost calculată la 31 de milioane. Astăzi, în 2020, se estimează că există 16 milioane de turci uiguri.
Vă rugăm să faceți publicitate acestui masacru și tortură în regiunea Uighur din China, în numele întregii umanități.


Pentru credințele lor și din cauza metalelor prețioase și a resurselor de aur ale regiunii, ei urmează o politică de asimilare și distrugere în masă a uigurilor din această regiune.
Am citit știrile despre uiguri. se spunea despre ministrul chinez de stat „am ucis 35 de milioane de turci uiguri”
Aproximativ 4-5 milioane de oameni au fost ordonați să fie închiși și torturați de autoritățile chineze, încât turcii uiguri să nu locuiască în regiune în decurs de 10 ani.

Onur Türk Jan 10, 02:59 · Comments: 1
Onur Türk
Today I will share with you my ideas about the struggle for existence of East Turkestan, a forgotten country that many of us do not know.This country has a surface area of 1.8 million km 2 and its geography is large but its population is concentrated in certain cities.


In the 1982 census, the population of the region was calculated as 31 million. Today, in 2020, it is estimated that there are 16 million Uyghur Turks.


Please publicize this massacre and torture in the Uighur region in China on behalf of all humanity.For their beliefs and because of the precious metals and gold resources of the region, they follow a policy of assimilation and mass destruction to the Uighurs in this region.


I read the news about uyghurs. it was saying about Chinese state minister "we killed 35 million Uighur Turks"


About 4-5 million people were ordered to be imprisoned and tortured by Chinese authorities that the Uighur Turks should not live in the region within 10 years.Onur Türk Jan 7, 21:29
Onur Türk
Bugün sizlere, birçoğunuzun bilmediği yada bilenlerin ise TV ler'de çıkan kısa haberlerde gündeme gelen ve unutulan bir Ülke'nin ve bir Türk Boyunun var olma mücadelesi hakkında fikirlerimi paylaşacağım.

Yüz ölçümü 1.8 milyon km 2 olan bu ülkenin coğrafyası Türkiye'nin 2 katına denk gelmektedir. Fakat Nüfusu ise belirli kentlerde yoğunlaşmaktadır. Çin'in yapmış olduğu nüfus sayımında nüfusu 1982 yılında 31 milyon olarak hesaplanmıştır.
... more
Onur Türk Jan 7, 00:40
Jerome Pervaiz
How was your Christmas guys u can share ur Christmas memories any special on Christmas.But do remember poors who dont have food, shelter, clothes on this day as Christmas is not about decorating tree or home.the real spirit is remember birth of Christ our saviour and tell world about him and remember poors aroind you.Thanks
Jerome Pervaiz Dec 25 '19, 23:22 · Comments: 1
Jerome Pervaiz
A real friend is one who walks in when the rest of the world walks out.”.Write ur comments below lets discuss.I like making good friends do u
Jerome Pervaiz Dec 24 '19, 15:39
Jenifa Kiki

hello i am 29 year old i am honest woman full of love and understanding of ones conditions. i am here to pull out cute man for marriage . i need a husband please i do know majority here are just scammers since that is what i have met since i signed up....

Jenifa Kiki Nov 14 '19, 21:57 · Rate: 4 · Comments: 11
Jenny mi
She 12 weeks old, very playful, outgoing, and extremely cute! She is AKC registered, and up to date on all vaccines and worming. She will come with a health guarantee. The father is a teacup

Yorkie 3 1/2 pounds. Mother is 5 pounds. The puppies full grown and will range around 4 to 5 lbs, according to the growth chart,


They love people so much especially kids and will be the number one attraction in your family, love to give kisses and sit on your lap and very playful.Anxiously awaiting to be your new pet companion. Contact anytime for more info about this baby

Jenny mi Sep 28 '19, 23:06 · Comments: 3
Onur Türk

Balalarınıza (cocuklarına) Türkçe adlar;

Türkler internetin gelişmesiyle birlikte aynı orada kendi öz kültürlerini araştırmaya ve geri Öztürk köklerine dönmeye başlamışlardır.

Balarına İbranice (kurandaki Arapça sanılan kelimeler), Farsça, Latince, Eski Put adlarını anlamı bile belli olmayan adlar takmak yerine neden Türk balaların adlarını Türkçe İsimler vermiyorlar.

Dünyadaki Hemen hemen bütün milletlerden insanlar ile çevrem ve tanışmışlığım oldu bu zaman kadar. Ben hiç bir zaman bir Amerika yada bir İtalya'da yada Arap Ülkelerinde çocuklarına Türkçe isim verdiklere denk gelmedim.

... more

Onur Türk Aug 7 '19, 18:05 · Comments: 2
Onur Türk


Merhaba, Balalık (cocukluk) dönemim Manisa'ın sarıgöl ilçesinde geçti Anam oraya Fen bilimleri öğretmeni olarak atmasından sonra Aksaray'dan Sarıgöle göçtük. 5 yaşlarında Sarıgöl ilçesine geldiğimde hava cok sıcak gelmişti. Hatta şubat ayı sonlarında şort giydigimi hatırlıyorum.

Neyse size o yaştaki kısıtlı düşüncelerimden bahsedeceğim, yaşım küçük olması gerekigle insanların bildikleri ve gördükleri çevresinden keşfettikleri ve öğrendikleri kadar sınırlı oluyor.

Örnek vermek gerekirse;

Dünyada Almanya, Türkiye ve Arap ülkesi Arabistan var sanırdım. Dünya bu 3 ülkeden ibare diğer ülkeler ise boş sanırdım.
(Fotoğraf ben küçük ve Ağabeyim büyük olan) oraya oturttular diye ben kızmışım galiba her zamanki gibi kameraya bakmamışım.

Çin diye bir ülkenin varlığından haberdar değildim. 7-8 Katlı apartmanlar çok büyük geliyordu gözüme.
... more
Onur Türk Aug 6 '19, 18:20 · Comments: 1
Pages: 1 2 3 4 5 ... » »»

Quick Search

Main
to
kms from
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

ilkok ADS 2


Oxwall Community Software