Loading...
en

User blogs

Menekşe Aygün

Adım Menekşe 34 yaşındayım. İstanbul, Bağcılar’da yaşıyorum. Dinine düşkün imam hatip mezunu bir bayanım. Daha önceden bir evlilik yaşadım ve bazı sorunlardan dolayı ayrılmak zorunda kaldım.

 

Eşim benimle yeteri kadar ilgilenmiyordu bende bu nedenle kendimi çok yanlız hissediyordum. Mutsuz olduğum bir evliliği daha fazla sürdürmenin anlamsız olduğunu düşündüm ve ayrıldım. Türkiye’de eşinden ayrılmış bayanlara bakış açısı dindar bir bayan olarak beni çok rahatsız ediyor. Bende hakkımdaki olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmak için evlenmeye karar verdim.

 

Dinimiz gereğide bir bayanın uzun bir süre yanlız olması sakıncalı bir durumdur. Yanlız kaldığım süre boyunca hayatıma kimse girmedi fakat artık evlenmek istiyorum. Evlenmek istediğim kişide aradığım özellikler, öncelikle dinine bağlı bir adam olması ve kalbinde Allah korkusu taşıyor olmasıdır. 

 

Karakter olarak eşine karşı saygılı ve efendi bir adam olmasını isterim. İşi gücü yerinde ve bir evin sorumluluğunu alabilecek durumda olması gerekir. Umarım hakkımda hayırlısı olur. Allah herkesin gönlüne göre versin.

Menekşe Aygün Jun 3 '2015, 11:10 · Rate: 5 · Comments: 1
Ashley

Hi

I am Ashley..I am a single boared girl. Looking for a dating and I am available there 24 hour.

haha i like to smile and I need a boyfriend online. I'm kinda bored in life. I dont do web camming, nudity, but some sexting sometimes. I just wanna have fun. if you want to talk with me write me or send me about youself we can talk. call me on this free dating site if you want want to talk with me on camera. 

Ashley Jan 27 '2021, 2:12 · Rate: 5 · Tags: flirt, usadating, dating, ukdating
Onur Türk

Hello Everbody, Today I want to tell you about the Money trap in video chat applications.


Artificial intelligence and robot technologies, which are one of my areas of expertise. I would like to inform you as I have observed myself today and since I have made robot software before, I am experienced in this field.


I have been studying video chat rooms for two days, first of all it seemed like a huge waste of time. people from a distance from seriousness and the environment where people shed all the dirt inside with the potential to end a conversation at the touch of a button. Many people pass your camera by insulting you and then saying forward.

... more

Onur Türk Dec 28 '2020, 21:21 · Rate: 5 · Comments: 1
Selimhan Özaydın

Kaç yere gitmek kaç şehir gezmek,
 kaç insan tanımak nasip olur bir insana
kaç sevda nasip olur kaç aşk yaşar bir insan bir olan kalbinde
abdestli ellerimizin harama bulaşmayan sevdasını yaşadık hep
bi korkumuz da vardı ya sen olmasaydın
 biz bunu ahiret özlemine gizlemiştik
birbirimize verdiğimiz sözlere gizlemiştik dua mızı 
aynı mahallenin iki aşık kumrusuyduk 
bilmeyenlerin hepsi hatırlarlar ,nede çok taşımıştım okul çantanı 
güzeldi evinin ziline basıp kaçmak
sen anlardın benim çaldığımı..
sen benim kalbime yuva yapan kumru 
aşk şiirlerine sığmayacak leylasıydın
köyümüzün sokakları gibi doğal kokardı sevdamız 
henüz bulaşmamıştı hormonlu gülüşler gönlümüze
yapmacık gülemedik birbirimize 
gülemediğimizden değil biz beceremiyorduk yalandan sevmeyi vede gülmeyi
gönülden kurulmuştu yollarımız 
kalbten kalbe duraksız bir şekilde....

SidretülMunteha...

Selimhan Özaydın Jul 4 '2015, 11:28 · Rate: 5
Onur Türk
Bugün sizlere, birçoğunuzun bilmediği yada bilenlerin ise TV ler'de çıkan kısa haberlerde gündeme gelen ve unutulan bir Ülke'nin ve bir Türk Boyunun var olma mücadelesi hakkında fikirlerimi paylaşacağım.

Yüz ölçümü 1.8 milyon km 2 olan bu ülkenin coğrafyası Türkiye'nin 2 katına denk gelmektedir. Fakat Nüfusu ise belirli kentlerde yoğunlaşmaktadır. Çin'in yapmış olduğu nüfus sayımında nüfusu 1982 yılında 31 milyon olarak hesaplanmıştır.
... more
Onur Türk Jan 6 '2020, 17:40 · Rate: 5 · Comments: 6
Askns
Without woman we cannot be in this world.If u cannot respect any woman means u canot respect women at ur home.Stay blessed all women
Askns Mar 8 '2020, 10:01 · Rate: 5
Onur Türk

Emekli Okul müdürü Binvar Kurbanoğlu yazmış.

Eline, kalemine, yüreğine sağlık...


"Türkiye'de neden hiç kimse;

Hun Torunuyuz, Göktürk torunuyuz, Uygur torunuyuz,

Avar, Hazar torunuyuz demiyor da,


Sadece Osmanlı torunuyuz diyor..!


... more

Onur Türk Sep 24 '2020, 13:06 · Rate: 5
Alice S. Jacobs

Hello, everybody and my name is alicejah But you can call me Alice.


I am looking a Serious and long term relationship


want you to know that am online looking for an honest men and a Atheist men for serious and long term relationship.

i do want you to know that am new in online dating because i was just introduce to it and i need someone that can show me real love is not someone that will hurt my heart looking for an honest men and careing men that can accept me as whom i am and show me real.

... more

Alice S. Jacobs Sep 25 '2020, 19:20 · Rate: 5 · Comments: 6
Onur Türk
Merhaba Arkadaşlar, bugün kendimin de şahit olduğu bir olaydan bahsedeceğim. Türkiye de erkekler eşlerine aldatmasını sevdikleri için ve kendi hanımlarıyla mutlu olamadıkları için, genelde gazino kültürünü tercih ediyorlar. Aklıma takılan nokta madem eşinle mutlu olmuyorsun neden evlendin. Yalnız yaşa rahat rahat çapkınlığını yap. Buda ayrı bir değinilmesi gereken konu.

Size asıl anlatmak istediğim olay bu Rusya'dan, Moldova'dan ve Ukrayna gibi ülkelerden gelen kızların nasıl gazinolarda çalıştığıdır.


Öncelikle, bu gelen kızların %90 Gazinolardan haberleri yok, peki ya bunlar nasıl geliyor genelde o bölgelerde yaşayan bir aracı kişi tarafından ekonomik durumu kötü olan kişiler hedef alınıyor. Yurtdışında 10 kadar ülkede yaşadım, 5 yıl Romanya da 2 yıl Moldova da ve Ukrayna da kaldım. Öncelikle bu ülkelerde gazino kültürü yok. Kızlara genellikle normal bir kafe de yada barda çalışacağı söyleniyor ve 1000$ gibi bir ücret öneriyorlar. Asgari ücretin 250$ olduğu düşünülürse Türkiye de Doktor aylığı parası gibi bir şey. Smile simple emoji


Bir arkadaşım gazinoya gitmişti. Kızın numarasını almış, kız da ona Rusça buradaki İnsanlar çok cahil, kimse ne İngilizce ne Rusça biliyor. Burada hep Kafeye yaşlı insanlar geliyor. Hepsi cahil, sürekli bacağıma elliyorlar bu nasıl kafe böyle diye yazmış Rusça ve sonrasında oradan gitmek istediğini fakat işe alan kişiye karşı mahcup bırakmamak istediğini yazmış. Bu olaylar 4-5 sene önce oldu. Korona dan sonra yabancı kişide pek kalmadı Türkiye'de.

Eskiden O tür gelen bayanların genelde O tür işlerde Çalıştığını ve isteyerek yaptığını düşünürdüm fakat zamanla anladım ki bir çok insan bu şekilde kandırılarak çalıştırılmakta sonra işe alıştırılmakta biraz daha yüksek ücret verip göz boyanmakta.

Bana göre gazinolar hem bayanlar için değil, erkekler içinde para tuzağı. Türkiye'nin başka bölgelerini bilmem ama Manisa da genelde üzüm bağlarından gelir elde edilir. Bazı erkekler, üzümünü satar ve bir kısım parasını gazinolar da harcar.

Üzüm bağını evini satıp gazino kadınlarına yedirip sokakta kalan az insan duymadık Manisa'da bir erkek nasıl bu kadar kendini kaptırıp bütün her şeyinisatıp o kadına yedirtiyor hiç akıl alacak iş değil. Smile simple emoji

Neyse bu zamana kadar hiç kimseye para kaptırmadım. Para tuzaklarından uzak durun. Hayatımız da her yerde para tuzağı mevcut. Bankalar bile kredi verirken göz boyayacak rakamları büyük, faiz rakamlarını küçük küçük yazıyorlar broşürlere.

Onur Türk Sep 26 '2020, 11:31 · Rate: 5 · Comments: 1
Onur Türk
2000 yıllarda ki Günümüz çocuklarının düşünüyorum onlar basitçe oyun oynamak, öğrenmek ve kaygısız bir çocukluk geçirmekte ailelerin koruması altında uygarca yaşam sürmektedir.

Tüm bunların geçici bir moda olduğu zamanlar vardı. Çok uzun zaman önce değil sadece Geçen yüzyılın başında, genel olarak kuralsız bir dünyada, yoksul ailelerin çocukları tıpkı yetişkinler gibi çalışarak sömürülüyordu. Örneğin 1920'de Amerika Birleşik Devletleri'nde en az 2 milyon çocuk çalışıyordu.

... more
Onur Türk Nov 28 '2020, 20:20 · Rate: 5
Onur Türk

Do you know about our new social network for 2021?

Ola Social Network is created on 10.12.2020. This site is not a standard dating website.

it is included photos network, music network, groups, forum, videos, market place for selling and buying and videos.

 

Membership is %100 free like here. No need gold and you don't need to get VIP member to send messages to other members.

While other dating sites not appear similar to OLA Dating Network, they are only for dating. This website more than a dating network or social network . Ola Social Network; each of these sites will contain their own database of user-profiles.

 

Remember that this site is still under construction and give us your comments.

 

İf you want to vizit just click here Vizit OLA.MD

Onur Türk Dec 19 '2020, 10:56 · Rate: 5 · Comments: 3
Onur Türk


Esenlikler, Bugün size görüntülü sohbet odalarındaki para tuzağından bahsetmek istiyorum.


Uzmanlık alanlarımdan bir tanesi olan yapay zeka ve robot teknolojileri. Bugün kendimin gözlemlediğim ve daha önce robot yazılımlar yaptığım için bu konuda deneyimli olduğum için size de bilgilendirmek istiyorum.

İki gündür görüntülü sohbet odalarını inceliyorum, öncelikle büyük bir zaman kaybı gibi geldi bana. ciddiyetten uzaktan insanlar ve bir tuşa sohbeti bitirme potansiyeli ile insanların içindeki tüm pislikleri döktükleri ortam. Bir çok kişi size hakaret edip sonra ileri diyerek kameranızı geçebiliyor.

... more

Onur Türk Dec 21 '2020, 17:48 · Rate: 5
Turgut Can

There are parents who have no idea about the child's needs, his wishes, what he feels and how he feels. Parents who don't bother to listen to them, who don't know their child at all. but who nonchalantly state that they are the best parents, that only they should listen, follow their rules and do only what they want, because if they don't, they are threatened that they will be thrown out of the house, disowned or that they won't receive pocket money anymore or I know what other nonsense..

 

Excuse me, but it's your child.. if you don't love and protect him too, who else will?! And how can you do that to your own child..? But look, some people can really do it. and even so easily! 

... more

Hello5.NET Social network

Free online dating sites without any registration

 

Did you miss the classic dating sites? but are you looking for my nostanji chat site, which is advanced according to the latest technology and changes in the web? Here is an international dating site where you can meet great new people from all over the world.

İlkok.com is a social network site where your heart and mind are mixed with different religions and thoughts and different cultures.

 

The scope of our social network includes people from many different cultures from countries such as England, Germany, France and Italy in the European continent, especially America and Canada.

... more

Hello5.NET Social network Jan 7 '2021, 21:50 · Rate: 5 · Comments: 1
Turgut Can

Five clear signs you're stupid

 

Because "when you're stupid, you don't know, it's only hard for those around you" , I'm going to leave here the five most common signs that can turn on an alarm light. Of course, they won't do anything, because the fools won't be found in them, but at least I gathered them together.

 

 1. If you look in the mirror and you have the impression that you are perfect or perfect, there are the greatest chances that you are stupid or stupid.

... more

Turgut Can Feb 23 '2023, 6:44 · Rate: 5
Liza Walker

Hello, single hansome guys. i am looking a horny men for my life...
⁣I just finished a huge exam and I haven't done anything really fun or crazy in a long time. I was studying all night for this stupid thing and Im totally done now. I need a man to fun online maybe on camera or real life. i don't have financial problems.  I need to relaxing and making vacation for you. I dont have relationship since long time. it is makimng me  horny girl!  

if you are also bored to be alone and do you want to meet new single Assian girl. i am here for you. write me about yourself and make comment on this blog. i will reply to you. lets talk and know eachother better after i will share my whatsapp number. 

Liza Walker Jan 27 '2021, 9:51 · Rate: 5 · Comments: 1 · Tags: ukdating, dating, usadating, chating
Onur Türk

Hello, Are you looking for a nice beach for a vacation? .Alanya city is a pearl of Turkey, a modern city distance 100 km east of Antalya City, stretches elegantly along two wide bays, with a beautiful harbor and a peaceful air. We have recommendation to Cleopatra Beach in Alanya.

 

Antalya is a destination for families with children, for couples eager to relax and have fun, lovers of water sports, as well as for couples on their honeymoon. Antalya means beach, sun and ALL INCLUSIVE, but the region also offers opportunities for cultural excursions!

... more

Onur Türk May 29 '2021, 13:45 · Rate: 5 · Comments: 1
Jessica Stegen

My name is Jessica guys I hope you are well. There's only one reason I'm here. To communicate with those who say they are looking for a widowed female friend. I'm widowed. It's been 3 years. After 6 years of marriage, I had to divorce. I have no children and live alone. I am also 32 years old. There was an early marriage or something, anyway, I can't talk about it and upset my mood.

... more

Jessica Stegen Aug 24 '2021, 8:51 · Rate: 5 · Comments: 2
Maria Sofia

My name is Maria and in the event that I needed to pick three words to depict me they would be positive, somewhat bashful, and somebody who loves to chuckle. OK, that was a couple of multiple words, yet it's amusing to defy the norms occasionally, correct?

I'm new to internet dating, however I realize what I'm searching for in a man. My Christian confidence is imperative to me, so I need to discover a man who feels the same way. Moreover, I'm truly into motion pictures, so a person who likes to snuggle up on the lounge chair as opposed to going out on a Friday night is the right counterpart for me.

In the event that you think perhaps we could be appropriate for one another, send me a message! I'm somewhat bashful, yet on the off chance that you connect, I become more friendly.

Maria Sofia Sep 23 '2021, 22:27 · Rate: 5
Onur Türk

Merhaba, bugün İstanbul da başıma gelen bir olayı ve taksi terörü hakkında ki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. 

İstanbul büyük güzel bir şehir fakat bu şehri ulaşım büyük bir sorun haline gelmiş durumda. sabah saat 5 de bile uyanıp yola  çıksanız sanki savaş çıkmış gibi yollar araçlar ile dolu.  Genelde ulaşım için Metro, Metrobus, yada  Vapurları tercih ederim. Ulaşımı diğer otobüslere, taksi ve dolmuşlara göre hız olarak daha iyi. Ayrıca vapur ile seyahat de sizi çok güzel bir İstanbul boğaz ve deniz manzarası karşılıyor.  

... more

Onur Türk Sep 29 '2021, 9:19 · Rate: 5 · Comments: 2
Onur Türk

MOLDOVA DA İŞ KURMAK


Esenlikler arkadaşlar, bundan 4 sene önce  Moldova ya iş kurmaya gittim. Daha önce yurt dışında çalıştığım ve biriktirdiğim paraları değerlendirmek ve kendime ait bir Kafe sahibi olma fikrim vardı.  Kendime ait küçük de olsa bir Kafe açayım ve Sabahları kahvaltımı kendi kafemde yaparım böylece benim için büyük bir sorun olan yemek  sorunu da ortadan kalkmış hem de kafe den sıcak para kazanmış olurum diye düşüncem vardı. 

... more

Onur Türk Feb 6 '2022, 6:08 · Rate: 5 · Comments: 2 · Tags: moldova dükkan açmak, moldova, moldova işyeri açmak, moldova işyeri
Emma Cooper

Hey I'm looking a sweetman for my life...  

Hello. First of all, I am a person who you can be sure about trust and loyalty, has a career, is a civil servant, knows all kinds of environments, has experienced and gives importance to friendship and conversation.

 

I am a romantic person, I know what a man wants, I love cooking, nature, I go on trips from time to time. I have hobbies such as camping, singing poetry and photography. I have been abroad in the USA and Canada. I'm 180 tall and 75 kilos. I am waiting for Men who want to meet.

... more

Emma Cooper Apr 12 '2022, 9:55 · Rate: 5 · Comments: 4 · Tags: ukdating, usa dating, dating. fun friendship
Onur Türk

Why is Ramadan Feast called Sugar Feast in Turkiye?

 

The answer comes from the Ottoman Period In the Ottoman period, after the first 15 days of Ramadan, trays of sweets were sent to the soldiers. Thus, the people started to make sweets during the Ramadan Feasts, children went to buy candy with their holiday allowances, and even candy began to be distributed to children instead of money. In this way, giving and receiving candy during Ramadan Feast, which has become a tradition, has given its name to Eid al-Fitr over time. In short, the reason why Ramadan Feast is called Sugar Feast is entirely due to interaction and traditions.

 

... more

Onur Türk May 1 '2022, 16:50 · Rate: 5 · Comments: 1
Clara Berry

Hello, i am Marie. I live in USA.    i am looking for real man my life. me         

 

haha I need a fake boyfriend online...I'm kinda bored in life. I dont do web camming, nudity, but some sexting sometimes. I just wanna have fun. if you want to talk with me write me or send me about youself we can talk.

Clara Berry Jan 24 '2021, 11:15 · Rate: 5 · Comments: 1 · Tags: hot girls, dating. lovely flowers
Monika Lindbekk

⁣Hey I'm here hoping to find someone new and exciting in my life! 

I have blue eyes, i am single since 5 years. I don't have boyfriend or sexual relationship. always i am single i just do work and home. i need a man who will make color of my life. i also good in bed. I work as a sexual side and I love to paint and do yoga.  I'm a good and Trusted girl with a wild side! 

... more

Monika Lindbekk Jan 27 '2021, 18:02 · Rate: 4.33

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social