Loading...
en

User blogs

Elena Dragan

Dacă primiți un mesaj„Vă rugăm să ajutați” de la un cont fals în căsuța dvs. de e-mail de pe Facebook, Instagram sau rețelele sociale, fiți pregătiți, abuzatorii emoționali au descoperit această nouă rețea de socializare. Deci ce să fac? Cum îi despărțim pe acești oameni?

 

Cerșitul este o profesie străveche:

 

În opinia mea, cerșetoria este o profesie a cărei bază este exploatarea umană. Scriu asta pentru a mă refer la cei care se află într-o situație specială, cei care vând șervețele sau jucării, cei care cer direct bani și chiar și cei care scuipă când nu dau. Din cauza acestora, devine dificil să ajungi la oameni care au cu adevărat nevoie. Mai mult, atunci când persoanele aflate în nevoie se află într-o situație dificilă, nu pot cere bani de la altcineva decât rudele lor apropiate. Dimpotrivă, ei fac totul pentru ca situația să pară pozitivă. Cerșetoria a trecut de la exploatarea conștiinței oamenilor pe stradă într-o altă zonă: Social Media!

 

... more
Elena Dragan May 26, 6:19
Elena Dragan

There are many definitions of love, and the definition of love varies for each individual. Writers, psychologists, philosophers, artists, in short, everyone has an opinion about love.

 

For example, in my opinion, love is both the most beautiful feeling in the world and also one of the most painful. It may be very good for a person, but it is ready to kill you at any moment. I think love is a feeling that uses our weaknesses and for which we can do anything. We lose respect for ourselves and do whatever we say we won't do.

 

In fact, love is a state of madness that we are not aware of. Love is also a state of uncertainty. There is never certainty, but there is always a possibility. That's why we try harder to experience and maintain that love with the feeling of unknown. Even bad situations contain hope. Love also means being content with little and showing extreme self-sacrifice. Love is like a narcissistic state. In fact, it is a situation of falling in love not with the person we love, but with the "you" in that person's eyes and loving those feelings.

... more

Elena Dragan May 26, 6:01
Turgut Can

Depresyon düşüncelerinizi ve duygularınızı karartan karmaşık bir hastalıktır. Öz saygınızı, enerjinizi, motivasyonunuzu ve her şeye olan ilginizi etkiler. Bu durum çiftin ilişkisini de etkiliyor.

 

Psikolog Shannon Kolakowski'nin "Depresyon İlişkinize Zarar Verdiğinde: Depresyondayken Yakınlığı Nasıl Yeniden Kazanırsınız ve Partnerinizle Yeniden Bağlantı Kurarsınız" adlı kitabında depresyon, partnerinizle ilişki kurma yeteneğinizi azaltır ve ilişkiden şüphe duymanıza neden olur. Öfke ve sinirlilik gibi belirtiler partnerler arasında gerginlik yaratabilir.

... more

Turgut Can May 18, 5:32
Elena Dragan

În deșertul Irakului modern, o structură falnică din cărămizi coapte se ridică de pe pământ ca un monument al zeilor. Ziguratul din Ur, una dintre cele mai vechi și mai impresionante structuri ale lumii antice, rămâne o mărturie de durată a ingeniozității și abilităților impresionante ale civilizației sumeriene.

 

Timp de secole, această piramidă masivă a fost un simbol al credinței, un loc de cult și pelerinaj pentru generații de credincioși și o ciudățenie inexplicabilă, cu o istorie misterioasă.

... more

Elena Dragan May 14, 14:57 · Comments: 1
Honoré de Balzac

Sexual minority women—those who identify as bisexual or lesbian—die earlier compared to heterosexual women, according to a study by researchers at Harvard T.H. Chan School of Public Health and collaborating institutions.

 

The study, published in the journal JAMA, was featured in an April 25 Medical Xpress article.

 

The researchers analyzed data from the Nurses’ Health Study II, a cohort of over 100,000 female nurses, linking sexual orientation data with nearly 30 years of death records. They found that, on average, sexual minority women died 26% sooner than heterosexual women. Stratifying results by sexual orientation subgroup, the researchers found that bisexual women died 37% sooner and lesbian women died 20% sooner.

 

Sarah McKetta, postdoctoral research fellow and lead author of the study, explained that LGBTQ people experience stigma, prejudice, and discrimination that result in chronic stress and unhealthy coping mechanisms, making the population vulnerable to worse health and premature mortality.

 

... more
Honoré de Balzac May 14, 5:55
Elena Dragan

A fi gâdilat este pe cât de distractiv, pe atât de deranjant. Ne putem gâdila alții, uneori chiar fără să fim atinși, dar nu ne putem gâdila pe noi înșine. Unele sunt foarte sensibile la gâdilat, în timp ce altele nici măcar nu sunt afectate.

 

Când o persoană este gâdilată, sunt activate mici fibre nervoase de la suprafața pielii. Aceste filamente, care sunt deosebit de sensibile la evenimente precum mângâierea penelor și mersul insectelor, trimit semnale către creier. Dar cercetătorii nu sunt siguri unde sunt înregistrate aceste semnale în creier. Răspunsul creierului la gâdilat, ca și răspunsul său la mâncărime, este un răspuns involuntar.

 

Odată cu gâdilatul, tensiunea arterială crește, pulsul și bătăile inimii se accelerează, iar vigilența creierului crește. Gâdilatul are atât o latură psihologică, cât și una fizică. Deși gâdilatul poate fi plăcut la început, se poate transforma în frică și panică atunci când este continuat.

 

xxx

Locurile în care oamenii sunt cele mai gâdilați sunt zone precum partea de jos a picioarelor, palmele și axile. Acest lucru se datorează faptului că acestea sunt zone foarte sensibile.

 

Creierul uman distinge care dintre stimulii care vin în corp provin de la persoana însăși și care din exterior și acordă prioritate în consecință. De exemplu, acordă prioritate stimulilor externi care necesită reflexe urgente, precum arderea mâinii. Din acest motiv, reactionam atunci cand suntem gâdilati de altcineva, dar cand incercam sa ne gâdilam pe noi insine nu ne facem gâdilati pentru ca creierul reduce sensibilitatea in aceste puncte

Elena Dragan May 11, 13:12
Turgut Can

Ortaçağ dünyası doğaüstü ve büyülü olaylarla dolu hikayelerle doluydu.

 

Bu hikayelerin çoğu daha sonra on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda antika meraklıları tarafından toplandı; Grimm Kardeşler ve Hans Christian Andersen gibi kişiler, her biri bu asırlık folklor masallarını anıları tamamen unutulmadan önce toplayıp kaydetti. 

 

İngiltere'de bu pastoral ve efsanevi masalların kendine özgü versiyonları vardır; özellikle de efsanevi Camelot Kralı'nın Arthur Döngüsü.

 

Ancak bazen folklor ile tarih arasındaki çizgiyi aşan bir hikayeyle karşı karşıya kalıyoruz. Woolpit'in Yeşil Çocukları'nın durumu da budur. 

... more

Turgut Can May 10, 16:29
Turgut Can

Papa Boniface VIII, tüm zamanların en tartışmalı papalarından biri olarak tarihe geçti. Devletle, özellikle de Fransız Kralı IV. Philip'le olan çatışmaları, onun ölümünden sonra sapkınlık nedeniyle yargılanmasına yol açtı.

 

Burada, yargılanmasına zemin hazırlayan olayları, yargılama sırasında kendisine yöneltilen suçlamaları ve sonucunu ele alacağız.

Sağda Resimde "Papa Boniface VIII" Orta Çağ da çizilmiş bir resim tablosunu görmektesiniz.

 

Boniface VIII'in Papalığı Sırasındaki Siyasi Çatışmalar


Kilise ile devletin ayrılması kalıcı bir ideoloji olsa da, Papa Boniface VIII en cesur ve siyasete en fazla dahil olan kilise liderlerinden biriydi. Siyasi eğilimlerini makamında sık sık dile getirdi ve hükümdarları etkilemeye çalıştı. 

 

1294 yılında papalık görevi başladığında, iki önemli ve devam eden küresel savaş vardı . Bunlardan biri, Flanders ve Guyenne üzerindeki egemenlik konusunda İngiltere ile Fransa arasındaydı. İkincisi Sicilya adasıyla ilgili Aragon ile Napoli arasındaydı.

 

... more

Turgut Can May 10, 16:14
Turgut Can

Hatşepsut, MÖ 15. yüzyılda Mısır'ı otuz beş yıl Yöneten Kadın Firavun. Önce Firavun II. Thutmose'un Büyük Kraliyet Karısı olarak, sonra da kendi başına Firavun olarak. 

 

Hatshepsut Tapınağı onun hükümdarlığı sırasında inşa edilmiş bir morg tapınağıdır. 

 

Büyük Giza Piramidi'nden yaklaşık bin yıl sonra ve nehrin dört yüz mil yukarısında inşa edilen bu yukarı Mısır anıtı, tamamen farklı bir dönemi temsil ediyor. 

 

Büyük Kraliyet Karısı


Hatshepsut, on üç yıl hüküm süren Firavun I. Tutmose'nin kızıydı. Büyükbabası I. Amenhotep yirmi yıl hüküm sürdü. 

 

Amenhotep, morg tapınağından ayrı bir mezar yaratarak morg komplekslerinin tasarımında devrim yarattı. Bu, Hatshepsut'un Firavun olduğu dönemde sürdürdüğü bir uygulamaydı.

 

... more
Turgut Can May 5, 6:06
Turgut Can

Her okul çocuğu, sekizinci yüzyılın son yıllarında Britanya'ya yaptıkları ilk baskınlardan bu yana iki yüzyılı aşkın bir süre boyunca Avrupa'yı terörize eden vahşi Vikinglerin hikayelerine aşinadır.

 

Uzun gemileriyle kıyı hedeflerine saldırarak, zenginlikleri ve köleleri ele geçirerek, çok geçmeden Batı Avrupa'nın çoğunu yağmalamaya başladılar ve batıda Grönland ve Newfoundland'a, güneydoğuda ise Hazar Denizi ve Konstantinopolis'e doğru yolculuk yapmaya başladılar.

 

Sonunda Dublin, Doğu Anglia ve Normandiya bölgelerini oluşturdular. Ancak Vikinglerin Norveç, Danimarka ve İsveç'te nasıl yaşadıkları hakkında daha az şey biliyoruz . Özellikle, ortalama bir Viking Uzun Evi'nde yaşam hakkında pek fazla şey duyulmaz. Bu konutlar, sekizinci ve on birinci yüzyıllar arasında Viking Çağı'nın zirvesinde İskandinav kültürü ve toplumunun merkezinde yer alıyordu.

... more

Turgut Can May 5, 5:39
Turgut Can

Mimir, İskandinav mitolojisinde Odin'den daha eski, belirsiz bir figürdür. Eski İskandinav dilindeki adı Hatırlayan anlamına geliyordu. 

 

Mimir, evrenlerinin merkezini oluşturan Dünya Ağacı'nın kökleri arasında uzanan Bilgelik Kuyusu'nu koruyordu. Dünya Ağacı olarak da adlandırılan Yggdrasil, tüm yaratılışı birleştiren kadim bir dişbudak ağacıdır. 

 

Bilgeliğiyle o kadar ünlüydü ki, tanrılar onun tavsiyesini almak için onu aradılar. Mimir'in izni olmasaydı Odin, İskandinav tanrıları arasında asla üstün bir konuma gelemezdi. 

 

Odin onu buldu ve aydınlanabilmesi için Bilgelik Kuyusu'ndan içmesine izin vermesini istedi. Mimir korkunç bir bedel talep etti: Odin'in gözlerinden biri. 

 

Tanrı bunu kabul etti ve bilgelik sularından elde ettiği bilgelik ve içgörü onu çağdaşlarının üzerine çıkardı. 

... more
Turgut Can May 5, 5:33
Turgut Can

Amerika kıtalarına yerleşmeyi ve Avrupalıların Yerli Amerikalılarla ilk temaslarını içeren pek çok şey gibi, Squanto adlı bir Kızılderili rehberin mitolojisi de zamanla çarpık ve karmaşık hale geldi.

Sol Resimde: Squanto (Tisquantum), Plymouth kolonicilerine balıkla birlikte mısır ekmeyi öğretiyor

 

Squanto ve Şükran Günü tatilinin tarihinde oynadığı rol, tahmin edebileceğinizden daha önemli. Mesela Squanto'nun gerçek adının olmadığını biliyor muydunuz?

 

Avrupalı işgalci güçler tarafından okyanusun öte yakasındaki evinden alınan ve tekrar geri dönen Squanto, hayatının bir kısmını Avrupalı ​​yerleşimcilerin kölesi olarak geçirdi. Bu süreçte hem özgürlüğünü hem de gerçek adını kaybetti.

 

Bu yazımızda, Squanto'nun ya da köleleştirilmeden önceki adıyla Tisquantum'un gerçek hikayesine daha derinlemesine bakacağız. 

 

... more

Turgut Can Apr 22, 16:14
Turgut Can

Fransa'nın uzun ve hikayeli tarihinde 1789 yılı, Eski Düzen ile şu anda modern ülke olarak bildiğimiz ülke arasında bir sınır çizgisidir. Açlığın, protestoların, şiddetin ve değişimin yaygınlaştığı bir yıldı. 

 

Yüzyıllardır süregelen toplumsal ve siyasal kurum kavramlarının Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik fikirleriyle yok edildiği bir yıldı. Fransız Devrimi'nin yılıydı. 

 

Peki Fransızları yüzyıllarca süren tarihi ve geleneği bir kenara atmaya iten şey neydi? Onları daha demokratik bir topluma götürecek yeni bir yol izlemeye iten şey neydi? 

 

Fransız Devrimi'ni harekete geçiren nedenleri ve Modern Fransa'yı yaratan doğum sancılarını inceleyelim.

... more
Turgut Can Apr 20, 7:10 · Comments: 1
Turgut Can

Bir masaldan fırlamış gibi harika bir Roma şehri suyun içinden yükselen Venedik, aşırılıkların kenti ve yabancı ziyaretçilerin gözde kenti. 

 

Köprüler ve kanallardan oluşan romantik antik bir kent ve onları bin yıl veya daha uzun bir süredir destekleyen çamura doğru yavaşça eğilen yıkık dökük binaların oluşturduğu küflü bir lağım çukuru.

 

Bu şu soruyu akla getiriyor: Bu şaşırtıcı şehir neden yaşanmaz bir bataklığın ortasında inşa edildi? Peki yüzlerce yıl önce imkansız gibi görünen bu işi Venedikliler nasıl başardılar? 

... more
Turgut Can Apr 19, 7:35
Turgut Can

1920'lerin ortalarından 1953'teki ölümüne kadar yaklaşık otuz yıl boyunca Sovyetler Birliği'nin Gürcü lideri olan Joseph Stalin'i hepimiz tanıyoruz. Onun itibarının iyi olmadığını söylemek yetersiz kalır.

 

1920'lerin sonlarında Stalin, milyonlarca insanın Rusya'nın dört bir yanındaki kötü şöhretli Gulag hapishanelerine gönderilmesiyle Sovyetler Birliği'ni insanlık tarihinin en zülüm eden devletlerinden birine dönüştürdü.

 

Bunu takiben, 1930'ların başında, politikaları Ukrayna'da milyonlarca kişinin ölümüne ve yaygın yamyamlık vakalarına yol açan şiddetli çok büyük bir kıtlığa yol açtı.

... more
Turgut Can Apr 15, 17:16 · Comments: 1
Turgut Can

Sharon Tate, 24 Ocak 1943 doğumlu Amerikalı Oyuncu ve modeldir. Kariyerine 1960'lı yıllarda O zamanlar yeni yeni gelişen Televizyon dünyasında  televizyon reklamlarında ve küçük rollerde başladı, ardından film ve modelliğe geçti. Tate, hem Güldürü hem de Drama  performanslarıyla övgü topladı ve Hollywood'un gelecek umut edilen yeni oyuncularından biri olarak tanındı.

 

“The Beverly Hillbillies” gibi televizyon programlarındaki oyunlarında  ve “The Americanization of Emily” (1964) ve “The Sandpiper” (1965) gibi filmlerle çok ün kazandı. İlk büyük film oyunu, başrollerini David Niven ve Deborah Kerr'la paylaştığı “Eye of the Devil” (1965) filmindeydi. Bu süre zarfında Ocak 1968'de evlendiği yönetmen Roman Polanski ile tanıştı ve ilişki kurdu.

 

Tate'in dikkate değer performansları arasında 1967 yapımı “Bebekler Vadisi” filmi ve Polanski'nin yönettiği “Korkusuz Vampir Katilleri” yer alıyor. “Don't Make Waves” (1967) ve“The Wrecking Crew” (1968) gibi filmlerde rol almaya devam etti. Tate ve Polanski, Hollywood'un önde gelen çiftlerinden biri oldular ve Polanski'nin"Rosemary's Baby" (1968) filmindeki başarısı da bunu daha da güçlendirdi.

 

Trajik bir şekilde, 26 yaşında ve sekiz buçuk aylık hamile olan Tate, Charles Manson önderliğinde ki bir tarikat olan Manson ailesinin üyelerinin evine düzenlediği saldırı sırasında hayatını kaybetti. Bu olayın vahşeti ve kurbanların şöhreti nedeniyle ülkeyi şok etti.

 

... more
Turgut Can Apr 15, 9:55 · Comments: 1
Turgut Can

Hatta Paris'e gidenler bile bir beklenti içinde Paris şehrini geliyorlar.

 

Şu soru ortaya çıkıyor:"Fransa'nın başkenti ziyaretçilerini nasıl şaşırtacak", "Paris'te neler görebilirsin?". Şehir olarak adlandırılan pek çok turistik yer, uzun süredir turistler tarafından "haç"mekanına dönüştürüldü. Ancak Fransa'nın başkentinde aşağıda tartışılacak pek çok ilginç ve sıra dışı yer var.

 

Tarih Tutkunları Paris'te Nereleri Ziyaret Etmeli?

Hevesli tarihçiler "Karnaval" müzesini ziyaret etmelidir. Burada sadece tarih bilgisini genişletmeye değil, aynı zamanda gerçek Paris'in ne olduğunu anlamaya da yardımcı olacak birçok benzersiz sergi var. İlk önce ne görülmeli? Yeni başlayanlar için, zengin arkeolojik buluntu koleksiyonunun yanı sıra Fransız Devrimi'ni hatırlatan şeylerle tanışabilirsiniz. 18-19 yüzyılların tabloları daha az ilgi çekici değil. Fransız başkentinin sanatsal hayatı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

... more
Turgut Can Apr 14, 14:11
Turgut Can

Aktobe'de (Aktyubinsk'te) birinci sınıf pasajlara sahip bir havaalanıdır. Bulunduğu yer: hemen bir  güneyinde bir Kale bulunmaktadır. Kalenin  3,5 km doğusunda yer almaktadır. 2024 yılında bu Aktobe havalimanı hizmet olarak 300 milyona ulaştı.

Uluslararası Aktobe Havalimanı (AKH), ​​aslında, Kazakistan'da kullanılan, Kazakistanın itibarının bir parçası olan bir havaalanıdır. Aktobe Bölgesi hızla gelişen ülkenin bir bölgesidir. Bu havalimanı ekonomik durumu yeniden başlatarak ayarlama işlemini gerçekleştirir. Bunu petrol çıkarma, maden çıkarma ve diğer büyük koruma alanları takipe etmektedir. 

 

Aktobe Havalimanı şu anda Asya'daki ve Avrupa'daki en büyük olma yolunda ilerliyor. Bu yetenekler, farklı hava taşımacılığı türlerini de geliştiriyor ve aynı şekilde, uluslararası olarak da  birçok farklı yol ile bağlantılıdır.

... more

Turgut Can Apr 13, 6:50
Turgut Can

Bu, Finlandiya'nın  kültürel ve manevi açıda büyük katkıda bulunan şehirlerin bir tanesidir ve bunun yanı sıra, bu şehirde çok büyük miktarda para kazanmak imkansızdır. Turistik atmosfer den daha çok yeni bir şehir atmosferine sahiptir, orta çağ ve modern uyumunu Turku şehri bir arada tutmaya özen gösterir.

 

Turku Şehrinin Tarihi:

 

Fince dilinden çevrildiğin de  Turku, "piyasa" olarak çevrilmiştir ve bu bir tesadüf değildir. Yoğun bir ticaret merkezi haline gelen bu şehrin ilk sözü 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Buraya ilk olarak Orta asya kökenli Türkler yerleştiği tarihcilerden düşünülmektedir. O yüzden de adı Turku olarak kaldı diye görüşler de mevcuttur. 

 

... more

Turgut Can Apr 11, 6:24
Turgut Can

Amsterdam'a tatile geliyorsanız,  seyahat planınıza şehrin en büyük parkı olan Voldel parkına da listeye eklediğinize emin olun. Bir aile tatili veya romantik bir yürüyüş için uydundur. Hollanda'nın kentsel başkentinin de , yaklaşık 47 hektarlık yeşil alan ile etkileyici görünüyor. 


Vondel Doğa Parkının Hikayesi


Amsterdam a gelen birçok ziyaretçi "Vondel parkın" dan hoşlanır. Bu park, Amsterdam'ın güney kesiminde yer alan harika bir doğal alandır. 1864 yılında yetkililerin aklına şehir halkı için bir dinlenme yeri doğal bir alan fikri geldi. Amsterdam  arazi satın almak için para toplayan bir dernek kurdular. Ve bir yıl sonra, Hollanda'nın ekonomik ve kültürel merkezinin haritasında "Yeni Park"  Nieuwe Park olarak adlandırılan sekiz hektarlık güzel bir park alanı ortaya çıktı.

Tesise giriş üyeler için ücretsizdi. Ünlü oyun yazarı Jost van den Vondel için bir anıt dikmek üzere doğal alana vardıklarında, yerel halk parkın adını "Vondel" olarak değiştirdi, ancak orijinal adı unutulmaya yüz tuttu.

 

... more
Turgut Can Apr 10, 11:57
Alina Travel

For those who love nature and want to stay away from people, today I am sharing with you the most beautiful and little-known natural beauties of Romania.

 

If you are going to visit Romania, you should definitely look at the natural beauties of Romania with the photos I prepared for these tourists.


x
... more

Alina Travel

 I've heard a lot of talk about Murakami, but I couldn't bring myself to read it. I fell in love with his style a few years ago, when I found the book "In the night" at the library.
 Last year, taking a Sunday walk, I found 3 of his volumes at a flea market: Murakami for 50 cents!


Today we will talk about "My Love, Sputnik" or "Les amants du Spoutnik" - the title in French.

 

I have to admit that after reading, the title in Romanian seems more appropriate, closer to the truth.


The thread of the narrative is woven around 3 main characters:
K - who is also the narrator, a young man of almost 25 years, a teacher, passionate about reading, he meets Sumire while still a student, falls in love with her, but expresses himself love through true friendship.

 

... more
Alina Travel Apr 5, 15:45
Alina Travel

Today I want to talk about the book of a Bessarabian, journalist, writer in Russian, Vladimir Lorcenkov: "Where rivers of milk and honey flow" the title in Romanian, "Vse tam budem" - the original title, and "Des mille et une façons de quitter la Moldavie" - the title in French, and other titles, because this book has been translated into 10 languages.

 

I discovered it in 2015 (even if it is from 2006), in a bookstore in France.  At that time, we organized Moldovan-French cultural evenings, and the presentation of a book written by a Moldovan, translated into French, seemed to us a good idea. Okay, I didn't know what the book was about. In the end, the person who was supposed to come to present the book at the event didn't come, and I bought it from the bookstore and started reading it.

 

... more
Alina Travel Apr 5, 15:42 · Tags: vladimir lorcenkov
Turgut Can

Türkçesi Yıldız savaşları olan, (star wars) George Lucas tarafından tasarlanan uzay ile ilgili harika bir bilim kurgu dizisidir.  İlk Filmi 1975 yayınlanacak dünya çapında gözde diziler arasına girdi.

Soldaki fotoğraf: Carrie Fisher ve dublörü, Harrison Ford'un dublörüyle kumsalda, 1982

 

 

Destansı savaşların yaratılmasından unutulmaz karakterlerin yaratılmasına kadar bu fotoğraflar, Star Wars'u zamansız bir klasik haline getiren yetenekli kişilerin adanmışlığını, yaratıcılığını ve tutkusunu ortaya koyuyor. Bugün paylaşımda bu yetenekli kişilerin diziyi oluştururken seçtiğimiz görsellerini paylaşacağız.

 

... more
Turgut Can Apr 4, 8:29 · Comments: 1
Turgut Can

Erken başlamayı umuyordum ama önceki akşam geç saatlerde Guangzhou'ya varmadığım ve gece yarısından sonraya kadar yatmadığım için hedeften biraz yavaş ilerledim.

 

Sıralamayı tamamladıktan sonra, gece geç saatte yola çıkacağım için çantamı yeniden paketledim ve kahvaltı sipariş ettim. Kaldığım yerin zemin katında bir kafe olduğu için aşağıya indim ve biraz daha kuzeye taşındığımdan beri Guangdong sıcağına artık alışkın olmadığım için içip rahatlamak için  buzlu bir Americano kahve sipariş ettim.

 

Misafir olarak kahvemin hafif bir indirime sahip olması hoş bir sürprizle karşılaştım. Kahvemi içtim ve kahvaltımın gelmesini bekledim. Merdivenlerden koşarak yukarı çıkan teslimatçıyı neredeyse kaçırıyordum. Onu tüm bu merdivenleri çıkmak zorunda kalmaktan kurtardığıma sevindim. Kafeye dışarıdan yemek getirilmesine izin verilmediğinden yemek yemek için odama çıktım.

... more

Turgut Can Apr 3, 6:39
Onur Türk

Annem ve babam 55 yıldır evliydi. Bir sabah annem aşağıya babama kahvaltı hazırlamak için inerken kalp krizi geçirip düştü. Babam elinden geldiğince onu kaldırdı ve neredeyse kamyona sürükledi. Trafik ışıklarına uymadan son hızla onu hastaneye götürdü.

 

Geldiğinde ne yazık ki artık aramızda değildi.

 

Cenaze sırasında babam konuşmadı; bakışları kaybolmuştu. Neredeyse hiç ağlamadı.

 

O gece çocukları da ona katıldı. Acı ve nostalji dolu bir atmosferde çok güzel anekdotlar hatırladık ve o da ilahiyatçı olan kardeşimden annemin o anda nerede olacağını sordu. Kardeşim ölümden sonraki yaşam hakkında konuşmaya, onun nasıl ve nerede olacağına dair tahminlerde bulunmaya başladı.

 

Babam dikkatle dinledi. Aniden bizden onu mezarlığa götürmemizi istedi.

 

... more
Onur Türk Apr 2, 16:50
Onur Türk

Merhaba, İskender abi tesadüfen Youtube de popüler videolar arasında gördüm. Sonra Videosunu izlerken 35 yıl insanlardan uzak mağarada yaşadığını öğrendim. Arada akşamları açıp videolarını izliyordum.

 

Kendisine Halil Burunsuzoğlu diye bir kişi yiyecek yardımı yapıyordu. Onun çektiği videolar dan kendisini tanıdım. 

 

İlk zamanlar sürekli mağarada yaşamaktan ve yetersiz beslenmekten zor yürüse de  Zaman ile Halil Burunsuzoğlunun aldığı yürüteç ve Beslenmenin düzelmesi ile yürüyüşü düzeldi.  Bu bloğu İskender Ağa unutulmasın diye paylaşıyorum. Yaşam hikayesini ve geçmişini hiç konuşmazdı belli ki Unutmak istediği şeyler ve hatırlamak istemediği şeyler varmış. Şimdi Öldükten sonra okuduğumda şaşırdım.  Burada paylaşıyorum  her insan bir yaşamdır ve her İnsan da bir yaşanmışlık vardır.  

 

... more
Onur Türk Apr 2, 6:04
Onur Türk

The most beautiful woman in the world in cinema and thanks to her we have Wi-Fi. Her name was Hedi, Hedi Lamarr.

 

She was a Viennese Jewish woman with a passion for technology and a vocation for theater and film. In Hollywood, and first in Germany, where she began her career and then escaped to avoid the Nazis, she was called the most beautiful woman in the world and, indeed, her photos and films confirm that she was incredibly beautiful and talented.

 

What few in Hollywood suspected was that the brunette who starred alongside Spencer Tracy or Clark Gable was also an extraordinary communications engineer, capable of inventing and patenting a teleguide system for missiles.

 

The U.S. government rejected the invention during World War II, only to take it back at the time of the Cuban crisis. Hedi Lamarr's invention became fundamental to the development of Wi-Fi technology.

 

... more
Onur Türk Mar 26, 6:39
Elena Dragan

The years pass, they leave behind dust and a lot of longing.

 

We all carry in our souls another soul that we once met. Some of us have the strength to recognize it, others hide it behind smiles and the routine of the day. But, we never wonder how hard it can be or how many souls a man carries inside him.

 

I still don't understand why a cross that you carry in secret is thought to be easier to carry than one whose tears are visible on a person's face...because carrying an unconfessed, unfulfilled love within you is a cross for a person. And the arms of this cross embrace your heart and soul so tightly that with each passing day you will breathe harder, you will smile less, until you no longer believe in your love. And nothing kills the soul like the sword of the one who renounces love.

 

... more
Elena Dragan Mar 24, 5:06
Elena Dragan

Nothing in this world is more important than the moment in which we are now, nothing in this world is more important than the present moment, the one in which we live now. We are in a daily rush where we try to do as many things as possible, we try to please as many people as possible, we try to be flawless with our boss, wife, friends, mother, father, grandmother, neighbor from 2.


We are trying to gather as many people as possible on Facebook, we want a new house, a new car, a new trip... possibly to the moon. And with all that, we are quite dissatisfied because we are missing something. The joy of living life and not just being a simple witness to it. This joy that the moment can offer, the current moment we are living.

 

I did an interview with one of the most interesting contemporary Romanian artists, Sasha Meret, who spoke directly about this:

 

... more
Elena Dragan Mar 24, 5:00
Pages: 1 2 3 4 5 ... » »»

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social