Loading...
en

WhatsApp da dolandırıcı yöntemleri (Redir ile dolandırma) from Turgut Can's blog

Hiç bir arkadaşınızdan para isteyen bir WhatsApp mesajı aldınız mı? Bu bir dolandırıcılık olabilir. Dolandırıcıların kazanmasına asla izin vermemek için WhatsApp dolandırıcılığı yazımızı okuyun.

 

 

Bugün WhatsApp'ın 2 milyar kullanıcısı her gün ortalama 100 milyar mesaj gönderiyor; ve bu mesajların arasında saldırmayı bekleyen dolandırıcılar gizleniyor.

 

 WhatsApp, savunmasız kullanıcıların çevrimiçi bir dolandırıcılığa kurban gitmesi umuduyla dolandırıcıların çeşitli yollarla dolandırıcılık mesajları dağıtmasının basit bir yolu haline geldi. Platformun bu kadar erişilebilir ve yaygın hale gelmesinin bir sonucu olarak

 

WhatsApp siber suçları artıyor ve her kurbana ortalama binlerce dolara mal oluyor. Bu makalenin amacı sizi gerçek hayattaki WhatsApp dolandırıcılıkları hakkında bilgilendirmek, dolandırıcılığı fark etmenize yardımcı olmak ve bir dolandırıcı tarafından kandırılmanın bazı yollarını anlatmaktır.

 

WhatsApp dolandırıcılığı türleri


Çeşitli WhatsApp dolandırıcılığı türleri dolaşıyor ve dolandırıcılıklar daha karmaşık hale geldikçe liste büyüyecek. Aşağıda en yaygın dolandırıcılık türlerinden bazılarına göz atın.

 

Sesli Ileti ile Hesabı Kırma (Doğrulama kodu ile hack)


Siber suçluların, doğrulama kodunu almak için sesli posta kutusuna girerek kullanıcının WhatsApp hesabına erişmesi yaygın bir uygulamadır. WhatsApp’ı ilk yüklediğinizde altı haneli kod içeren bir metin yöntemi göndererek hesabı doğruluyor. Bir siber suçlu, çalınan hesap ayrıntılarını kullanarak WhatsApp'ı kendi cihazına kurabilir.

 

Kişi adları, profil resimleri ve daha fazlasına sahip oldukları için kişileri yeniden dolandırmak suçlu için genellikle kolaydır. WhatsApp'ın kodu kısa mesajla göndermesi söz konusu olduğunda , telefonla doğrulama isteyen kodu hiçbir zaman almadıklarını söyleyen bir seçeneği seçiyorlar.

 

Dolandırıcı, WhatsApp'ın kurbanın telefonunu hemen arayacağını biliyor ve aynı anda kurbanı da arıyor, dolayısıyla çağrı sesli mesaja gidiyor. Kurbanın gelen kutusuna bir sesli mesaj bırakılır ve genellikle bilgisayar korsanı için kurban, gelen kutusunu korumak için kullanılan varsayılan PIN'i (genellikle 0000 veya 1111 gibi bir şey) değiştirmeyi başaramaz. Bilgisayar korsanı WhatsApp doğrulama kodunu alır ve hesabın kontrolünü ele geçirir.

 

Kimliğe bürünme dolandırıcılığı
Bu tür dolandırıcılık genellikle dolandırıcının bir arkadaş, aile üyesi veya tanıdık gibi davranmasını, bilinmeyen bir numaradan bir kullanıcıyla iletişime geçmesini (profil resmi tanıdık olsa da) ve acil bir durum olarak hemen para istemesini içerir. Dolandırıcı, alıcıyı sosyal medyada bir arkadaşının bulduğu fotoğraflarla ikna edebilir veya kullanıcının Facebook gibi sitelerde paylaştığı olaylara atıfta bulunabilir.

 

Kötü amaçlı bağlantılar


Dış bağlantılar, dolandırıcılar için basit bir dolandırıcılık yöntemidir ve alıcının, bedava ödül vaat eden bir anketi doldurması için bir tarayıcıya yönlendirilmesine yol açan bir URL'nin toplu olarak dağıtılmasına olanak tanır. Kullanıcı anketi doldurur ve adı, adresi, e-posta adresi ve banka bilgileri gibi hassas ayrıntılarla bölümleri tamamlar. Dolandırıcı bu bilgileri kimlik hırsızlığı için kullanabilir veya üçüncü şahıslara satabilir.

 

WhatsApp kimliğe bürünmeyi destekliyor

En hızlı büyüyen WhatsApp dolandırıcılıklarından biri, dolandırıcıların WhatsApp destek ekibini taklit etmesidir. Bu mesajlar sizden kimliğinizi doğrulamanızı veya bu kişinin siz olduğunuzu onaylamak için bir bağlantıya tıklamanızı isteyecektir. Bunu yaparsanız, hesabınızın kilitlenmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

Herhangi bir WhatsApp'tan mesaj alırsanız gönderenin mavi doğrulamaya sahip olacağını ve hiçbir zaman kişisel veya hassas bilgilerinizi istemeyeceğini unutmamanız önemlidir.

 

Gerçek hayattaki WhatsApp dolandırıcılığı örnekleri


Rediroff.com dolandırıcılığı


Listemizde ilk sırada, 2022'nin başında dolaşıma giren bir dolandırıcılık var. Rediroff.com dolandırıcılığı, genellikle Rediroff.com veya Rediroff.ru ile başlayan harici bağlantılardan yararlanır. Bu bağlantılar WhatsApp topluluğu tarafından farkında olmadan yayılır ve dağıtılır. Bağlantılar genellikle "ödülünüzü almak için burayı tıklayın" mesajıyla maskelenir, dolayısıyla kullanıcılar gerçek URL'yi bile göremeyebilir.

 

Rediroff.com bağlantısı tıklandığında, dolandırıcılara tonlarca para kazandıran belirli görevleri yerine getirmeleri halinde alıcıya büyük ödüller vaat eden bir kimlik avı sitesi açar.

 

WhatsApp dolandırıcılığı nasıl anlaşılır?


WhatsApp dolandırıcılıklarının en yaygın örneklerinden bazılarını listelemiş olsak da bu, yeni dolandırıcılıkların ortaya çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Böyle bir dolandırıcılığın tuzağına düşmediğinizden emin olmak için, bir dolandırıcılığı fark etmenize yardımcı olacak, aşina olmanız gereken birkaç işaret vardır.

 

Dolandırıcı, birisinin WhatsApp hesabını ele geçirmediği sürece, bilinmeyen bir numaradan dolandırıcılık mesajları gelecektir .


Bilinmeyen bir numaradan sizinle iletişime geçen dolandırıcılar size arkadaş olduklarını (kişileriniz arasında) ve numaralarını değiştirdiklerini söyleyebilir.
Dolandırıcılık mesajları genellikle zayıf İngilizce ile yazılır ve çeşitli yazım ve dil bilgisi hatalarından oluşur.


Mesajda genellikle bir aciliyet duygusu vardır; örneğin, hassas ayrıntılardan vazgeçmenizi veya çok geç olmadan bir ücret ödemenizi sağlayacak "hemen harekete geçin" türü bir metin.


Mesajlar dostça başlayabilir, ancak konuşma hızla para tartışmasına dönebilir.
Dolandırıcı, PayPal gibi banka hesabı ayrıntıları gerektirmeyen bir yöntem kullanarak para aktarmanızı isteyebilir.


Kendileriyle iletişime geçmeye çalıştığınızda aramalarınıza cevap vermiyorlar.
WhatsApp dolandırıcılıklarından nasıl kaçınılır?
WhatsApp dolandırıcılık türlerine aşina olmak ve bunları nasıl tanımlayacağınızı bilmek faydalıdır ancak bu dolandırıcılıkların tamamen önlenmesini sağlayabilirseniz daha faydalı olur.

 

WhatsApp dolandırıcılıklarını önleme konusunda kendinize bir şans vermek için aşağıdaki en iyi uygulamalara göz atın:

 

Örneğin, bir numaradan bunun PayPal'dan geldiğini söyleyen bir mesaj alırsanız, verilen bağlantıya uzun basın ve web adresinin resmi PayPal web sitesiyle eşleşip eşleşmediğini görmek için URL'yi analiz edin .


Bilinmeyen numaralardan gelen para isteyen mesajlar genellikle kötü amaçlıdır. Harekete geçmeden önce arkadaşınızla başka bir iletişim yöntemi yoluyla teyit etmenizi öneririz .
Tanımadığınız bir kişinin numarasını aramayı deneyin ve çağrıya kimse cevap vermezse, arkadaşınızın eski numarasına, sizinle iletişime geçen kişinin o olup olmadığını soran bir SMS gönderin.


Sesli mesaj hizmetinize bir pin kodu ekleyebilirsiniz ; bu, dolandırıcıyla aranıza bir engel koyarak onların sesli mesajınızdan WhatsApp doğrulama kodlarını almasını engelleyecektir.


WhatsApp 2 adımlı doğrulamayı etkinleştirin . Etkinleştirildiğinde WhatsApp, birisi başka bir cihazdan giriş yapmaya çalıştığında varsayılan cihazınıza bir doğrulama kodu gönderecektir.


Aldığınız mesajlarda kullanılan dile daha yakından bakın ve bu bilinmeyen kişinin size tanıdık gelip gelmediğini, yazım ve dil bilgisinin normale göre bozuk olup olmadığını kendinize sorun.


Birisi bankanızdan veya cep telefonu sağlayıcınızdan geldiğini ve acil ödeme gerektiğini belirtirse, bir adım geri atın ve mesajın meşruluğunu ve bir veya iki günün ödeme yapmamanın ne kadar fark yaratabileceğini düşünün.


Dolandırıcıya yalnızca iletişim kurduğunuz kişinin bileceği bir şey soran bir yanıt gönderin (evcil hayvanının yaşı gibi). Cevap vermezlerse bunun bir dolandırıcılık olduğuna dair bir fikriniz var demektir.


WhatsApp aracılığıyla doğrulama kodu isteğiniz mi var? Gelen kutunuzu (veya başka bir doğrulama yöntemini) kontrol edip kodu teslim etmeden önce, bunun kişisel olarak talep ettiğiniz bir kod olup olmadığını düşünün.


WhatsApp dolandırıcılığı nasıl bildirilir?
Bir WhatsApp dolandırıcılığının kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek durumu onlara bildirebilirsiniz:

 

Android: WhatsApp'ı açın, Diğer Seçenekler'e basın ve bir dolandırıcılık raporu göndermek için Ayarlar>Yardım>Bize Ulaşın bölümüne gidin.
iOS : WhatsApp'ı açın, Ayarlar>Yardım>Bize Ulaşın'a dokunun.


Şüpheli bir telefon numarası nasıl bildirilir?


WhatsApp, şüpheli iletişim numaralarıyla ilgili endişeleri ciddiye almaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek şüpheli numaraları WhatsApp'a bildirebilirsiniz:

 

Şüpheli kişiyle ilgili sohbeti açın.
Hesap bilgilerini bulmak amacıyla numarayı, grubu veya kişi adını bulmak için sohbet ayrıntılarını açın.
Bu bölümün en altına gidin ve Kişiyi Bildir veya Grubu Bildir öğesini seçin .


Previous post     
     Next post
     Blog home

The Wall

No comments
You need to sign in to comment

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social