Loading...
en

turgut's blog

Amerika kıtalarına yerleşmeyi ve Avrupalıların Yerli Amerikalılarla ilk temaslarını içeren pek çok şey gibi, Squanto adlı bir Kızılderili rehberin mitolojisi de zamanla çarpık ve karmaşık hale geldi.

Sol Resimde: Squanto (Tisquantum), Plymouth kolonicilerine balıkla birlikte mısır ekmeyi öğretiyor

 

Squanto ve Şükran Günü tatilinin tarihinde oynadığı rol, tahmin edebileceğinizden daha önemli. Mesela Squanto'nun gerçek adının olmadığını biliyor muydunuz?

 

Avrupalı işgalci güçler tarafından okyanusun öte yakasındaki evinden alınan ve tekrar geri dönen Squanto, hayatının bir kısmını Avrupalı ​​yerleşimcilerin kölesi olarak geçirdi. Bu süreçte hem özgürlüğünü hem de gerçek adını kaybetti.

 

Bu yazımızda, Squanto'nun ya da köleleştirilmeden önceki adıyla Tisquantum'un gerçek hikayesine daha derinlemesine bakacağız. 

 

... more

Fransa'nın uzun ve hikayeli tarihinde 1789 yılı, Eski Düzen ile şu anda modern ülke olarak bildiğimiz ülke arasında bir sınır çizgisidir. Açlığın, protestoların, şiddetin ve değişimin yaygınlaştığı bir yıldı. 

 

Yüzyıllardır süregelen toplumsal ve siyasal kurum kavramlarının Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik fikirleriyle yok edildiği bir yıldı. Fransız Devrimi'nin yılıydı. 

 

Peki Fransızları yüzyıllarca süren tarihi ve geleneği bir kenara atmaya iten şey neydi? Onları daha demokratik bir topluma götürecek yeni bir yol izlemeye iten şey neydi? 

 

Fransız Devrimi'ni harekete geçiren nedenleri ve Modern Fransa'yı yaratan doğum sancılarını inceleyelim.

... more

Bir masaldan fırlamış gibi harika bir Roma şehri suyun içinden yükselen Venedik, aşırılıkların kenti ve yabancı ziyaretçilerin gözde kenti. 

 

Köprüler ve kanallardan oluşan romantik antik bir kent ve onları bin yıl veya daha uzun bir süredir destekleyen çamura doğru yavaşça eğilen yıkık dökük binaların oluşturduğu küflü bir lağım çukuru.

 

Bu şu soruyu akla getiriyor: Bu şaşırtıcı şehir neden yaşanmaz bir bataklığın ortasında inşa edildi? Peki yüzlerce yıl önce imkansız gibi görünen bu işi Venedikliler nasıl başardılar? 

... more

1920'lerin ortalarından 1953'teki ölümüne kadar yaklaşık otuz yıl boyunca Sovyetler Birliği'nin Gürcü lideri olan Joseph Stalin'i hepimiz tanıyoruz. Onun itibarının iyi olmadığını söylemek yetersiz kalır.

 

1920'lerin sonlarında Stalin, milyonlarca insanın Rusya'nın dört bir yanındaki kötü şöhretli Gulag hapishanelerine gönderilmesiyle Sovyetler Birliği'ni insanlık tarihinin en zülüm eden devletlerinden birine dönüştürdü.

 

Bunu takiben, 1930'ların başında, politikaları Ukrayna'da milyonlarca kişinin ölümüne ve yaygın yamyamlık vakalarına yol açan şiddetli çok büyük bir kıtlığa yol açtı.

... more

Sharon Tate, 24 Ocak 1943 doğumlu Amerikalı Oyuncu ve modeldir. Kariyerine 1960'lı yıllarda O zamanlar yeni yeni gelişen Televizyon dünyasında  televizyon reklamlarında ve küçük rollerde başladı, ardından film ve modelliğe geçti. Tate, hem Güldürü hem de Drama  performanslarıyla övgü topladı ve Hollywood'un gelecek umut edilen yeni oyuncularından biri olarak tanındı.

 

“The Beverly Hillbillies” gibi televizyon programlarındaki oyunlarında  ve “The Americanization of Emily” (1964) ve “The Sandpiper” (1965) gibi filmlerle çok ün kazandı. İlk büyük film oyunu, başrollerini David Niven ve Deborah Kerr'la paylaştığı “Eye of the Devil” (1965) filmindeydi. Bu süre zarfında Ocak 1968'de evlendiği yönetmen Roman Polanski ile tanıştı ve ilişki kurdu.

 

Tate'in dikkate değer performansları arasında 1967 yapımı “Bebekler Vadisi” filmi ve Polanski'nin yönettiği “Korkusuz Vampir Katilleri” yer alıyor. “Don't Make Waves” (1967) ve“The Wrecking Crew” (1968) gibi filmlerde rol almaya devam etti. Tate ve Polanski, Hollywood'un önde gelen çiftlerinden biri oldular ve Polanski'nin"Rosemary's Baby" (1968) filmindeki başarısı da bunu daha da güçlendirdi.

 

Trajik bir şekilde, 26 yaşında ve sekiz buçuk aylık hamile olan Tate, Charles Manson önderliğinde ki bir tarikat olan Manson ailesinin üyelerinin evine düzenlediği saldırı sırasında hayatını kaybetti. Bu olayın vahşeti ve kurbanların şöhreti nedeniyle ülkeyi şok etti.

 

... more

Hatta Paris'e gidenler bile bir beklenti içinde Paris şehrini geliyorlar.

 

Şu soru ortaya çıkıyor:"Fransa'nın başkenti ziyaretçilerini nasıl şaşırtacak", "Paris'te neler görebilirsin?". Şehir olarak adlandırılan pek çok turistik yer, uzun süredir turistler tarafından "haç"mekanına dönüştürüldü. Ancak Fransa'nın başkentinde aşağıda tartışılacak pek çok ilginç ve sıra dışı yer var.

 

Tarih Tutkunları Paris'te Nereleri Ziyaret Etmeli?

Hevesli tarihçiler "Karnaval" müzesini ziyaret etmelidir. Burada sadece tarih bilgisini genişletmeye değil, aynı zamanda gerçek Paris'in ne olduğunu anlamaya da yardımcı olacak birçok benzersiz sergi var. İlk önce ne görülmeli? Yeni başlayanlar için, zengin arkeolojik buluntu koleksiyonunun yanı sıra Fransız Devrimi'ni hatırlatan şeylerle tanışabilirsiniz. 18-19 yüzyılların tabloları daha az ilgi çekici değil. Fransız başkentinin sanatsal hayatı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

... more

Aktobe'de (Aktyubinsk'te) birinci sınıf pasajlara sahip bir havaalanıdır. Bulunduğu yer: hemen bir  güneyinde bir Kale bulunmaktadır. Kalenin  3,5 km doğusunda yer almaktadır. 2024 yılında bu Aktobe havalimanı hizmet olarak 300 milyona ulaştı.

Uluslararası Aktobe Havalimanı (AKH), ​​aslında, Kazakistan'da kullanılan, Kazakistanın itibarının bir parçası olan bir havaalanıdır. Aktobe Bölgesi hızla gelişen ülkenin bir bölgesidir. Bu havalimanı ekonomik durumu yeniden başlatarak ayarlama işlemini gerçekleştirir. Bunu petrol çıkarma, maden çıkarma ve diğer büyük koruma alanları takipe etmektedir. 

 

Aktobe Havalimanı şu anda Asya'daki ve Avrupa'daki en büyük olma yolunda ilerliyor. Bu yetenekler, farklı hava taşımacılığı türlerini de geliştiriyor ve aynı şekilde, uluslararası olarak da  birçok farklı yol ile bağlantılıdır.

... more

Bu, Finlandiya'nın  kültürel ve manevi açıda büyük katkıda bulunan şehirlerin bir tanesidir ve bunun yanı sıra, bu şehirde çok büyük miktarda para kazanmak imkansızdır. Turistik atmosfer den daha çok yeni bir şehir atmosferine sahiptir, orta çağ ve modern uyumunu Turku şehri bir arada tutmaya özen gösterir.

 

Turku Şehrinin Tarihi:

 

Fince dilinden çevrildiğin de  Turku, "piyasa" olarak çevrilmiştir ve bu bir tesadüf değildir. Yoğun bir ticaret merkezi haline gelen bu şehrin ilk sözü 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Buraya ilk olarak Orta asya kökenli Türkler yerleştiği tarihcilerden düşünülmektedir. O yüzden de adı Turku olarak kaldı diye görüşler de mevcuttur. 

 

... more

Amsterdam'a tatile geliyorsanız,  seyahat planınıza şehrin en büyük parkı olan Voldel parkına da listeye eklediğinize emin olun. Bir aile tatili veya romantik bir yürüyüş için uydundur. Hollanda'nın kentsel başkentinin de , yaklaşık 47 hektarlık yeşil alan ile etkileyici görünüyor. 


Vondel Doğa Parkının Hikayesi


Amsterdam a gelen birçok ziyaretçi "Vondel parkın" dan hoşlanır. Bu park, Amsterdam'ın güney kesiminde yer alan harika bir doğal alandır. 1864 yılında yetkililerin aklına şehir halkı için bir dinlenme yeri doğal bir alan fikri geldi. Amsterdam  arazi satın almak için para toplayan bir dernek kurdular. Ve bir yıl sonra, Hollanda'nın ekonomik ve kültürel merkezinin haritasında "Yeni Park"  Nieuwe Park olarak adlandırılan sekiz hektarlık güzel bir park alanı ortaya çıktı.

Tesise giriş üyeler için ücretsizdi. Ünlü oyun yazarı Jost van den Vondel için bir anıt dikmek üzere doğal alana vardıklarında, yerel halk parkın adını "Vondel" olarak değiştirdi, ancak orijinal adı unutulmaya yüz tuttu.

 

... more

Türkçesi Yıldız savaşları olan, (star wars) George Lucas tarafından tasarlanan uzay ile ilgili harika bir bilim kurgu dizisidir.  İlk Filmi 1975 yayınlanacak dünya çapında gözde diziler arasına girdi.

Soldaki fotoğraf: Carrie Fisher ve dublörü, Harrison Ford'un dublörüyle kumsalda, 1982

 

 

Destansı savaşların yaratılmasından unutulmaz karakterlerin yaratılmasına kadar bu fotoğraflar, Star Wars'u zamansız bir klasik haline getiren yetenekli kişilerin adanmışlığını, yaratıcılığını ve tutkusunu ortaya koyuyor. Bugün paylaşımda bu yetenekli kişilerin diziyi oluştururken seçtiğimiz görsellerini paylaşacağız.

 

... more

Erken başlamayı umuyordum ama önceki akşam geç saatlerde Guangzhou'ya varmadığım ve gece yarısından sonraya kadar yatmadığım için hedeften biraz yavaş ilerledim.

 

Sıralamayı tamamladıktan sonra, gece geç saatte yola çıkacağım için çantamı yeniden paketledim ve kahvaltı sipariş ettim. Kaldığım yerin zemin katında bir kafe olduğu için aşağıya indim ve biraz daha kuzeye taşındığımdan beri Guangdong sıcağına artık alışkın olmadığım için içip rahatlamak için  buzlu bir Americano kahve sipariş ettim.

 

Misafir olarak kahvemin hafif bir indirime sahip olması hoş bir sürprizle karşılaştım. Kahvemi içtim ve kahvaltımın gelmesini bekledim. Merdivenlerden koşarak yukarı çıkan teslimatçıyı neredeyse kaçırıyordum. Onu tüm bu merdivenleri çıkmak zorunda kalmaktan kurtardığıma sevindim. Kafeye dışarıdan yemek getirilmesine izin verilmediğinden yemek yemek için odama çıktım.

... more

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social