Loading...
en

Excalibur: Kral Arthur'un Efsanevi Kılıcı from Turgut Can's blog

Excalibur efsanevi bir kılıçtır.

 

Kral Arthur ve onun ortaçağ hikayelerini derlemesiyle ilişkilidir. Efsanevi Excalibur'un, gerçek efendisinin nihai gücü elinde tuttuğuna inanılıyordu, ancak onu kullanmaya kalkışan herkesi rahatsız ediyordu. 

 

Arthur Efsanesi
Ünlü Excalibur'u tanıtmak için öncelikle tarihte ait olduğu efsanevi hikayeler dizisini tanımalıyız. 

 

Arthur Efsanesi bireysel hikayelerden oluşan bir bütündür. Bu hikayeler Kral Arthur'un hayatındaki olayları bir araya getiriyor. Kral Arthur gerçek hayatta yoktu. Ancak hikayelerinin yaratıcıları ona hayat veriyor gibiydi. 

 

O büyük prestije sahip bir adamdı, bir savaşçıydı, bir şövalyeydi ve ardından kahramanlardan oluşan ordusuna birçok macerada liderlik eden bir kraldı. Yuvarlak Masa Şövalyeleri'nde ünlü bir şekilde tasvir edilmiştir ve ülkesinin sakinlerini birleştirmesiyle tanınır. 

 

1136 yılı civarında Monmouthlu yazar Sir Geoffrey, Kral Arthur karakterini yarattı. Daha sonra The Historia Regum Britanniae adlı kitaba dahil edildi . Bu , Britanya Krallarının Tarihi anlamına gelir. 

 

Bu hikayeler o dönemde çok okundu. Popülerlik açısından İncil'den sonra ikinci sıradaydı. Yaklaşık üç yüz yıl sonra Sir Thomas Malory, bir seride sekiz farklı kitabı içeren  ünlü öyküleri Le Morte d'Arthur'da Kral Arthur'un maceralarını genişletti.

 

Bazı tarihçiler Kral Arthur karakterinin 5. yüzyılda yaşayan Arturus adlı büyük bir Kelt liderine dayandığına inanıyor . Diğerleri Arthur'un aslında bir Roma unvanı olan Britanya'nın Dux'u (Dük) olduğuna inanıyor. Ancak MS 500 yılına gelindiğinde "Kral" terimi belirsiz hale geldi ve herhangi bir Kelt liderini ifade etmeye başladı. 

 

Bu karakter kimi takip etmek için yazılmış olursa olsun, Arthur bir süre muzaffer olan, ancak trajik bir ölümle ölen bir savaşçıyı simgeliyordu. 

 

Kral Arthur'un Yükselişi
Arthur'un Cornwall'daki Tintagel Kalesi'nde doğduğu ve büyücü Merlin tarafından Kraliyet ailesinin elinden alındığı söyleniyordu . Çocuğa Arthur Pendragon adı verildi. Merlin daha sonra çocuğu, koruyucu çocuk olarak yetiştirilmesi için bir şövalye olan Sör Ector'a verdi. 

 

Arthur'un kralın oğlu olduğunu Merlin ve Arthur'un babası Kral Uther Pendragon dışında kimse bilmiyordu. Bir yetimin zayıf, dışlanmış biri olarak görülüyordu. 

 

Kral Pendragon, tek oğlunu verdikten kısa bir süre sonra öldü. Krallığı üstlenecek ve yönetecek kimsenin olmaması nedeniyle halk çözüm için Merlin'e yöneldi. Küçük Arthur'un iyiliğiyle ilgileneceğine söz veren Merlin bir plan yaptı. 

 

Londra'nın Westminster kentindeki bir kilise avlusunda büyük bir taş yarattı. O taşın içinden bir örs çıkıyordu ve yakındaki bir veba şunu söylüyordu: "Bu taştan kılıcını çıkaran kişi, tüm İngiltere'nin bilge kralıdır." 

 

Çok uzak yerlerden gelen pek çok köylü ve gezgin, büyük taştan kılıcı çıkarmaya çalıştı. Kimse başarılı olamadı. Çok geçmeden taş unutuldu ve krallık daha da büyük bir yıkıma uğradı. 

 

Arthur büyüdükçe Merlin, Arthur'un hayatına müdahale etmeye başladı. Arkadaş oldular ve Merlin çocuğa akıl hocalığı yapmak için çok zaman harcadı. Ona bilginin güçten daha güçlü olduğunu öğretti. 

 

Bir gün, 15 yaşındayken Merlin, uysal ve sıska Arthur'u Taştaki Kılıç'ta şansını denemesi için cesaretlendirdi. Kalabalık toplandığında çocuk örsü yakaladı. Şaşkınlıkla, kılıç elinde serbest kaldı. 

 

Bazıları bunun Excalibur kılıcı olduğuna inanıyor , ancak birçoğu Excalibur'un daha sonraki bir hikayede ortaya çıktığını iddia ediyor. 

 

Excalibur
Bir savaşçının kılıcı onun en değerli varlığıydı ve Arthur'unki kesinlikle özeldi. Arthur'un Kral ilan edilmesinin ardından krallıktaki pek çok kişi bu beyana katılmadı. 

 

Böyle bir şövalye olan Kral Pellinore, Arthur'un bir arkadaşını öldürdü ve Arthur intikam almaya yemin etti. Arthur ve Pellinore arasında büyük bir savaş çıktı. Pellinore dövüşte hızla üstünlük sağladığında Arthur ağır yaralanarak yere düştü. 

 

Her zaman mentisini izlediği ve koruduğu için Merlin ortaya çıktı ve Pellinore'a derin bir uyku çekti, böylece Arthur'un hayatını kurtardı. Merlin, kılıcı yanında kırılmış ve yok edilmiş haldeyken Arthur'u bir göle götürdü. 

 

Bir el suyun yüzeyini kırdı ve mistik Gölün Hanımı bir hediye, bir kılıç, Excalibur ile ortaya çıktı. Gölün Hanımı bir Kelt iyiliği olarak biliniyordu ve diğer su perileriyle yakından ilişkiliydi. 

 

Kral Arthur Gölün Hanımından Kılıç Excalibur'u İstedi, illüstrasyon Walter Crane, 1911
Excalibur ister gerçekten Taştaki Kılıç olsun, ister Göldeki Hanım tarafından Merlin aracılığıyla Arthur'a verilmiş olsun, Excalibur gerçekten başka bir alemdendi. Kral Arthur hikâyesinin asıl yazarı Geoffrey Monmouth, bu kudretli silahı yalnızca iyi ve gerçek bir liderin kullanabileceği bir adalet sembolü olarak geliştirdi. 

 

Aslında eserlerinde silahtan ilk kez bahsedildiğinde Monmouth, silahın kendisine hiçbir büyülü özellik vermemişti. Daha çok siyasi bir sembol olarak görülen Excalibur'un, kendi kraliyet çıkarlarını değil, halkının çıkarlarını en iyi şekilde gözeten biri tarafından tutulması gerekiyor. 

 

Kral Arthur'un hikayesi, soylu grubu Yuvarlak Masa Şövalyeleri'ni oluştururken devam etti. Krallığa barışı sağlamak için çalıştılar. Hatta İsa'nın Son Akşam Yemeği'nde kullandığı kutsal kase olan Kutsal Kase'yi geri alma görevinde bile çalıştılar. 

 

Excalibur asaleti ve özverili bir lideri simgeliyordu. Ancak İncil'deki hikayelerle başka paralellikler de var. Güvendiği şövalyelerinden biri olan Kral Arthur'un ölüm hikayesinin bir uzantısı olarak Sör Girflet'e Excalibur'u geldiği göle geri atması talimatı verildi. 

 

Şövalye, krallık için bu kadar önemli olan bu kadar değerli bir şeyi atmayı hayal edemiyor. Kralının talimatlarını dikkate almıyor. Bu, Sör Girflet'in Kral Arthur'un en güvendiği şövalyelerden biri olması nedeniyle İsa'nın kendisine yakın biri tarafından aldatılmasının hikayesine geri dönüyor. 

 

Buradaki sembolizm ünlü Excalibur tarafından ortaya konmuştur: Yalnızca gerçekten asil varlıklar, kendi arzuları değil, tüm insanlık için en iyi olan özverili eylemleri anlarlar. 


Previous post     
     Next post
     Blog home

The Wall

Mohamed taha
Jun 10, 20:35
Good
You need to sign in to comment

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social