Loading...
en

Depresyon bir çift olarak ilişkinizi nasıl etkiler ve bu konuda neler yapabilirsiniz? from Turgut Can's blog

Depresyon düşüncelerinizi ve duygularınızı karartan karmaşık bir hastalıktır. Öz saygınızı, enerjinizi, motivasyonunuzu ve her şeye olan ilginizi etkiler. Bu durum çiftin ilişkisini de etkiliyor.

 

Psikolog Shannon Kolakowski'nin "Depresyon İlişkinize Zarar Verdiğinde: Depresyondayken Yakınlığı Nasıl Yeniden Kazanırsınız ve Partnerinizle Yeniden Bağlantı Kurarsınız" adlı kitabında depresyon, partnerinizle ilişki kurma yeteneğinizi azaltır ve ilişkiden şüphe duymanıza neden olur. Öfke ve sinirlilik gibi belirtiler partnerler arasında gerginlik yaratabilir.

Depresyon sizi manipüle edebilir. Kolakowski, "Depresyonun temel özelliği, çiftin ilişkisi de dahil olmak üzere yaşam algısının kolayca çarpıtılması ve daha olumsuz bir şekilde temsil edilmesiyle ortaya çıkan çarpıklıktır" diye yazıyor. Eşiniz ve ilişkiniz hakkında daha olumsuz düşüncelere sahip olmanızın mümkün olduğunu söylüyor.

 

Ancak bu etkilerin farkına varırsanız ve faydalı teknikleri öğrenirseniz sağlıklı bir ilişkiye sahip olabilirsiniz. (Depresyon için uygun tedaviyi almak da hayati önem taşıyor.) "Depresyon İlişkinize Zarar Verdiğinde"

kitabında Kolakowski, okuyucuların partnerleriyle bağlarını yeniden kurmalarına ve sevgi dolu bir ilişkinin tadını çıkarmalarına yardımcı olabilecek değerli ve pratik yöntem ve teknikler sunuyor. İşte depresyonun genel olarak ilişkilere zarar vermesinin üç yolu ve bu kitapta sunulan bazı etkili öneriler. Kendinden şüphe etme Depresyon kendinden şüphe duymayı körükler, bu da partnerinizi görme biçiminizi ve onun sizi gördüğünü düşünme biçiminizi bozabilir. Kolakowski'ye göre, "Benlik saygısı düşük olan ve depresyondan mustarip bir kişi, partneriyle yaşadığı bir tartışmanın ardından partneriyle ilgilenmediğine ve ilişkinin uzun sürmeyeceğine inanabilir. Bunun yerine benlik saygısı yüksek bir kişi, Saygı, bunun çiftin ilişkisinde sadece zor bir an olduğunu düşünebilir, ancak ilişkinin o ana dayanabileceğini ve her şeyin çözüleceğini biliyorlar." Kolakowski, bir ilişkide kendini güvende hissetmenin en iyi yolunun kendi yanında güvende hissetmek olduğunu söylüyor. Kendine şefkat geliştirmeyi öneriyor. Kendinden şüphe duymak sana kusurlu ve değersiz bir insan olduğunu söyler.

 

Kolakowski'ye göre öz şefkat size şunu söyler: "Hata yapmak, bazen gerilemek ve hayal kırıklığına uğramak sorun değil. Bu insanlık durumunun bir parçası. Herkes bazen böyle hisseder." Kendinden şüphe etmek felç edici olabileceğinden Kolakowski, kendini güçlü bir insan gibi hissettiğin ve tüm engelleri aştığın zamanların kanıtlarını aramanı öneriyor. "Hayatta kendi yolunuza karar verebilecek bir kişi olduğunuzu doğrulayan küçük örnekleri arayın."

 

Ayrıca bir duruş sergileyin. Daha iyi hissetmek için şu anda yapabileceğiniz küçük bir şeyi seçin ve onu yapın. Bunun yürüyüşten arabayı yıkamaya kadar her şey olabileceğini söylüyor.

 

Eleştiri

 

Depresyon hayatınızın olumlu yönlerini en aza indirir ve olumsuz yönlerini güçlendirir. Bu nedenle, partneriniz kıyafetlerini geri koymadığında veya bulaşıkları yıkamadığında, otomatik olarak onun duyarsız olduğunu ve açıkça sizi umursamadığını düşünürsünüz.

 

Kolakowski'ye göre depresyon kendini eleştiri yoluyla gösterdiğinde partneriniz eldiven giymesi gerektiğini hissedebilir ve herhangi bir şeyle suçlanabileceğinden endişe edebilir.

 

Eleştirilerle mücadele etmek için partnerinizin olumlu özelliklerini gözlemlemek, kusurlarının onun niteliklerini gölgelemediğinin farkına varmak iyidir.

 

Kolakowski şu örneği veriyor: "Bazen evde dağınıklık bırakıyor ve bu ondan daha çok beni rahatsız ediyor. Ancak alışveriş yaparken anneme yürümesine yardım etmeyi teklif ettiğinde ya da karar verdiğimizde olduğu gibi çoğu zaman dikkatli ve ilgili. sinemaya gideceğim ve seçtiğim herhangi bir filmi görmek istiyor."

 

Şu alıştırmayı öneriyor: Partnerinizin beş ila yedi özelliğini listeleyin (örneğin, mizah anlayışı var). Daha sonra, onun güçlü yönlerini takdir ettiğinizi göstermenin bir yolunu bulun (örneğin, sizi güldürdüğü veya gülümsettiği için ona teşekkür edebilirsiniz). Haftalık olarak listeyi tamamlayın.

 

Takdir takdir yaratır. Partnerinize onu takdir ettiğinizi ve takdir edildiğini hissettiğinde, o da büyük olasılıkla aynısını yapacak ve böylece aranızdaki bağ daha da güçlenecektir.

 

Gerçekçi olmayan beklentiler

 

Kolakowski'ye göre, partnerinizin ne söylemesi ve size nasıl yardım etmesi gerektiğini belirleyen bir senaryo zaten aklınızda olabilir. Ancak yazar, sorunun partnerinizin senaryonuzu okumamış olması olduğunu söylüyor.


"Diğer kişi kaçınılmaz olarak senaryonuzdan saptığında, depresif tarafınız tatminsizlik, hayal kırıklığı veya başarısızlık duygusuyla tepki verebilir."

 

Partnerinizin aklınızı okuyamadığını unutmayın. Ona, sizi nasıl desteklemesini istediğinizi açıkça ve doğrudan söyleyin. Kolakowski, söz konusu senaryo söz konusu olduğunda esnekliği artırmak için bu alıştırmayı öneriyor:


İç senaryonuzu tanımlayın. "İçinizde bir senaryo oluştuğunda, olayların beklediğinizden farklı gerçekleştiği durumlar nelerdi? Senaryonuzda ne olmasını umuyordunuz? Bu beklentilere sahip olmanıza ne sebep oldu?"

 

Alternatif senaryolar arayın. Örneğin partneriniz ne düşünüyor olabilir? Emin değilseniz ona sorun.

"İşler hayal ettiğiniz gibi gitmezse ne olur? Kendinizi yargılamadan, Duygularınızı ve olayı sizin için bu kadar önemli kılan şeyin ne olduğunu analiz edin."

Gelecekte bu gibi durumlarda nasıl tepki vermek istediğinizi düşünün. Örneğin, bir ilişkinin tamamen farklı ihtiyaçlara sahip olabilecek iki kişiyi içerdiğini kabul eder. "Belirli bir durumda hareket etmenin, hissetmenin, düşünmenin veya o durumda olmanın doğru bir yolu yoktur." Partnerinizin davranışını ve davranış şeklini kabul etmeye çalışın. Ondan önceden belli bir şekilde davranmasını isteyin ve bunun sizin için neden bu kadar önemli olduğunu açıklayın. Senaryonuzun ne zaman katı olduğunu anlamaya çalışın ve diğer olasılıkları göz ardı etmeyin.

 

Depresyon ilişkileri çok etkileyebilir. Ancak samimi anları yeniden canlandırmak ve bağları yakınlaştırmak için yapabileceğiniz birçok şey var.


Previous post     
     Next post
     Blog home

The Wall

No comments
You need to sign in to comment

Quick Search

Main
to
Education
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Social